مهلت دولت عراق به پیشمرگه‌ها بامداد فردا پایان می‌یابد


به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از ایسنا، سعد الحدیثی، سخنگوی دفتر حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در گفت‌وگو با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گفت: درهای مذاکره بسته نیستند اما گفت‌وگو باید مبتنی بر مجموعه اصولی روشن و قاطع باشد تا به سمت گفت‌وگویی غیرمفید و غیرسازنده نرویم و بتوانیم از بن‌بستی که در اربیل پس از برگزاری همه‌پرسی برخلاف قانون اساسی ایجاد شد، خارج شویم.


الحدیثی گفت: ما می‌گوییم اگر اربیل واقعا می‌خواهد وارد گفت‌وگویی سازنده و درست شود باید تمامی اصول ملی را رعایت کند. هیچ گفت‌وگویی بدون استناد به این اصول ممکن نیست و این اصول شامل اعتراف به وحدت عراق، احترام به قانون اساسی و حاکمیت ملی عراق در تمامی مناطق از جمله اقلیم کردستان و نیز اعتراف به این مساله است که قانون اساسی چارچوب این گفت‌وگو باشد.


سخنگوی دفتر العبادی ادامه داد: نتایج و اصول این گفت‌وگو نیز باید در چارچوب قانون اساسی بوده و با آن تعارضی نداشته باشد و اربیل نیز باید به اختیارات حاکمیتی بغداد درخصوص پرونده تجارت خارجی شامل صادرات و فروش نفت از میادین نفتی واقع در اقلیم و یا کرکوک و مدیریت گذرگاه‌های مرزی زمینی و هوایی توسط دولت بغداد معترف باشد.


الحدیثی افزود: این اصول و قواعد ماست و اگر اربیل واقعا می‌خواهد وارد گفت‌وگویی سازنده، مثبت و نتیجه بخش شود باید به آنها معترف باشد و در این صورت است که درهای گفت‌وگو باز خواهند بود و برعکس فکر می‌کنم فرصت و امکانی برای گفت‌وگو وجود ندارد.


سخنگوی العبادی تاکید کرد: قطعا هیچ گفت‌وگویی درخصوص همه‌پرسی جدایی اقلیم کردستان وجود ندارد و هیچ‌گونه بحث و بررسی درخصوص نتایج آن نمی‌شود زیرا این همه‌پرسی به طور کلی از نظر ما مردود است.


این در حالی است که سایت خبری القرطاس نیوز به نقل از برهم صالح، رئیس ائتلاف عدالت و دموکراسی عراق در گفت‌وگویی مطبوعاتی تاکید کرد، مسؤولان اقلیم کردستان با تعلیق نتایج همه‌پرسی و فعالیت براساس طرح پیشنهاد شده از سوی ایاد علاوی، معاون رئیس‌جمهور موافقت کرده‌اند.


صالح گفت: تشکیل کشوری کرد نیاز به گفت‌وگو با دولت عراق از طریق دولت‌های منطقه دارد وگرنه ما دولتی مشابه دولت‌های غیرموفق خواهیم داشت.


وی افزود: آیت‌الله سید علی سیستانی، مرجعیت عالی قدر عراق پیشتر طرح پایبندی به قانون اساسی و وحدت عراق را ارائه کرد و این طرح مورد استقبال اقلیم کردستان قرار گرفت. اما اکنون بیشتر طرف‌های عراقی و طرف‌های منطقه‌ای و جهانی تا تعلیق نتایج همه‌پرسی برای مدت دو سال مخالف بوده و خواستار لغو کلی این نتایج هستند.


این در حالی است که یک مسئول عالی رتبه کرد اظهار داشت،‌ نیروهای عراقی به نیروهای کرد تا عصر امروز جهت عقب‌نشینی از استان نفتی کرکوک فرصت داده‌اند.


این مسؤول کرد که نخواست نامش فاش شود در این خصوص گفت: مهلت تعیین شده بامداد فردا (یکشنبه) پایان خواهد یافت و نیروهای پیشمرگ کرد تا این زمان فرصت دارند از مواضع‌شان تا قبل از ششم ژوئن ۲۰۱۴ عقب نشینی کرده و پایگاه‌های نظامی و امنیتی و نیز تاسیسات نفت‌خیز کرکوک را به بغداد تحویل دهند.


این اظهارات مسؤول کرد در حالی بیان شد که فواد معصوم، رئیس‌جمهور عراق که خود کرد است با سفر به شهر سلیمانیه با مسؤولان اتحادیه میهنی کردستان عراق دیدار و درباره بحران فعلی گفت‌وگو کرد.


نیروهای عراقی روز جمعه تعدادی از پایگاه‌هایی که کردها آنها را از سال ۲۰۱۴ در جنوب کرکوک در کنترل داشتند، بدون درگیری پس گرفتند.


در مقابل مسؤولان اقلیم کردستان عراق آمادگی نیروهای خود برای دفاع از پایگاه‌هایشان را بالا برده‌اند.


 


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *