×

دودکش، عامل ۷۶ درصد از مرگ‌های خاموش

 • کد نوشته: 4279
 • ۲۲ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • همه ساله با فرارسیدن فصل سرما و کاهش شدید دمای هوا، مصرف گاز در کشور رو به افزایش می گذارد، که متاسفانه با وقوع برخی حوادث ناگوار برای شهروندان همراه است و متهم اصلی گاز گرفتگی و خفگی، مشکلات مربوط به نصب دودکش شناخته می‌شود؛ اما همچنان برخی مصرف کنندگان به این موضوع بی‌توجه هستند.

  دودکش، عامل ۷۶ درصد از مرگ‌های خاموش
 • به گزارش پایگاه خبری «با اقتصاد» به نقل از ایرنا، گاز اکنون به سوخت اصلی کشور تبدیل شده به طوری که بیش از ۷۰ درصد سبد سوخت کشور به گاز اختصاص دارد.  همچنین طبق آمار، بیش از ۷۶ درصد از حوادث فوت و خفگی با گاز منواکسیدکربن مربوط به دودکش است.

  بر این اساس، شرکت ملی گاز به نقل از مجید بوجارزاده سخنگوی این شرکت، توصیه‌هایی را برای مصرف بهینه این سوخت در فصل سرما اعلام کرده است.

  مجید بوجارزاده سخنگوی شرکت ملی گاز ایران بر استفاده از لوازم گازسوز استاندارد و توجه ویژه به برچسب انرژی نصب شده بر روی این لوازم تاکید کرد و گفت: مشترکین باید از تبدیل وسایل نفت سوز به گازسوز بپرهیزند و از نیروهای متخصص برای نصب وسایل گازسوز استفاده کنند.

  بوجارزاده ضمن تاکید بر استفاده از بخاری‌های استاندارد برای گرم کردن منازل و محل کار، اظهار کرد: اطمینان از سلامت کارکرد و استاندارد بودن دودکش و دقت در نصب اتصالات لوازم گازسوز، از راه های پیشگیری از خطر گاز منواکسید‌کربن است.

  وی افزود: مشترکان باید هنگام نصب وسایل گاز سوز به خصوص بخاری گازی از باز بودن مسیر دودکش و نصب کلاهکH در پشت بام مطمئن شوند، همچنین دقت کافی برای پیش‌بینی تبادل هوا و جریان اکسیژن کافی متناسب با نیاز دستگاه‌ها و سامانه‌های گرمایشی نصب شده در محیط‌های مسکونی داشته باشند.

  بوجارزاده ضمن تاکید بر استفاده نکردن از بخاری‌های بدون دودکش در محیط‌های مسکونی بسته، خاطرنشان کرد: آبی نبودن شعله بخاری، رطوبت زیاد اطاق و نامطبوع بودن فضای منزل نشانه خطر است و باید در این گونه مواقع ارتفاع دودکش و مسیر آنرا کنترل کرده یا از افراد مطلع و کارشناس و یا تماس با ۱۹۴ در این خصوص درخواست راهنمایی و کمک شود.

  سخنگوی شرکت ملی گاز ایران، ادامه داد: سرویس کردن کامل مجموعه سامانه‌های گرمایشی مجتمع‌های مسکونی به خصوص رسوب زدایی کوره‌ها و اطمینان از سلامت مشعل ها قبل از آغاز فصل سرد، استفاده از بست های فلزی و شیلنگ استاندارد و لوله های بخاری فلزی در نصب بخاری و لوازم گازسوز ، جلوگیری از نصب دودکش های آکاردئونی و استفاده نکردن از یک شیر گاز برای چند وسیله گازسوز از دیگر نکاتی است که باید به آن توجه شود.

  وی میزان درجه حرارت استاندارد در منازل در فصل سرد را ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتیگراد اعلام کرد.

  وی با بیان اینکه هر سال بیش از ۷۶ درصد از حوادث فوت و خفگی با گاز منواکسیدکربن مربوط به دودکش است، گفت: با آغاز فصل سرد سال بر اثر بی احتیاطی و رعایت نکردن اصول ایمنی در استفاده از وسایل گرمایشی به ویژه بخاری و آّبگرمکن، تعدادی از هموطنان جان خود را به علت مسمومیت با گاز منوکسیدکربن از دست می دهند،که امیدواریم مشترکان گاز با رعایت کامل اصول ایمنی در استفاده از وسایل گازسوز، زمستان آرام و بدون حادثه ای را پشت سر گذارند.


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *