افزایش قیمت دلار از شهریور تا دی طبیعی است


به گزارش پایگاه خبری “بااقتصاد”، کارشناسان در رسانه ها با  عبور دلار از مرز ۴ هزارتومان تحلیل های مختلفی از این موضوع ارائه دادند و تقریبا همه آنها این افزایش را متاثر از موضع آمریکا نسبت به برجام و صحبت های ترامپ در این باره می دانند. “بااقتصاد” در این راستا گفتگویی با ابوذر نجمی کارشناس بازارهای پولی و مالی انجام داده است . وی در این گفتگو اظهار کرد که هرساله قیمت دلار در بازه زمانی شهریور تا دی ماه یک روند افزایشی را در پیش می گیرد، بنابرین افزایش قیمت طبیعی است اما هنگامی که این افزایش قیمت با یک شوک یا مسئله سیاسی همراه می شود شیب صعود قیمت دلار بیشتر می شود و با سرعت بیشتری افزایش می یابد بنابرین وی نیز با سایر کارشناسان که افزایش قیمت دلار را متاثر از صحبت های ترامپ در روزهای اخیر می دانند موافق است.


نجمی در پاسخ به این سوال که تا چه میزان این افزایش قیمت برگشت‌پذیر است گفت: اگر افزایش قیمت در کانال یک روند ملایم باشد، معمولا در پایان این روند، قیمت دلار در آخرین قیمت تثبیت می شود اما اگر افزایش جهشی قیمت صورت بگیرد افزایش قیمت دلار برگشت پذیر خواهد بود.


این کارشناس ارز با اشاره به این مطلب که سال گذشته نیز افزایش قیمت ارز در کانالی صورت گرفت که از ۳۸۰۰ تومان به ۴۲۰۰ تومان رسید اما به خاطر انتخابات ریاست جمهوری نرخ این ارز کنترل شد. بعید به نظر می رسد که اگر قیمت دلار امسال در نرخی خاص تثبیت شود دوباره به نرخ اولیه باز گردد. وی در پاسخ به این سوال که تا چه میزان گام های دولت به سوی تک نرخی شدن ارز در این افزایش قیمت موثر بوده است گفت: بازار ارز ایران هوشمند است و زمانی که اخبار مبنی بر تک نرخی شدن ارز مطرح می شود تاثیری روی بازار نمی گذارد.


 


 


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *