توتال در پارس جنوبی می‌ماند


به گزارش پایگاه خبری «با اقتصاد» به نقل از ایرنا، غلامرضا منوچهری درباره تاثیر فشارها و اظهارات دولت آمریکا بر روند مشارکت شرکت‌های بین المللی با ایران و ادعای توقف و کند شدن این همکاری‌ها، بیان کرد: چنین موضوعی صحت ندارد و تاکنون چیزی احساس نکرده‌ایم و روند عادی همکاری‌ها ادامه دارد.


معاون مدیرعامل در توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت درباره وضعیت فعالیت توتال در طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، گفت: توتال به صورت جدی و بدون هیچ مشکلی در حال فعالیت است.


پس از اجرایی شدن برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) و لغو تحریم‌ها در دی ماه سال ۱۳۹۴، شرکت‌های نفتی بین المللی برای حضور در صنعت نفت ایران مذاکراتی را آغاز کرده‌اند، که در برخی موارد به امضای تفاهمنامه یا قرارداد منجر شده است.


تمایل شرکت‌های بین المللی برای همکاری نفتی با ایران در حالی است که برخی معتقد بودند به دلیل فشار آمریکا و نگرانی از بازگشت تحریم‌ها، موانع بزرگی در مسیر فعالیت شرکت‌های نفتی بین المللی ایجاد خواهد شد.


با توجه به برخی اظهارات تند «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا علیه توافق برجام، هرچند نگرانی هایی در میان شرکت‌های خارجی درباره همکاری با صنعت نفت ایران شکل گرفته، اما نتوانسته به توقف مذکرات و یا توقف همکاری‌ها منجر شود.


از جمله مهمترین و بزرگترین قراردادهای نفتی که پس از برجام به امضا رسید، قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی است که با کنسرسیومی به رهبری توتال فرانسه به امضا رسید.


این طرح با وجود نگرانی‌هایی که درباره افزایش فشار آمریکا و کارشکنی این کشور وجود داشته به امضا رسیده و تاکنون با پایبندی همه اعضا به این قرارداد همراه بوده است.


پیش از این، پاتریک پویان، مدیر عامل توتال، اعلام کرده بود: هنگام امضای توافق توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی آگاه بود که راهی پر فراز و نشیب در پیش خواهد بود.


وی تاکید کرده بود: ما هنگام امضای توافق می‌دانستیم که راهی آسان در پیش نخواهد بود؛ اما ترجیح می‌دهم چالشی برای حل کردن و فرصتی مطلوب در پیش داشته باشیم تا این که توافقی امضا نکنم و فرصتی نداشته باشم.


وی گفته بود: برای اجرای یک توافق قطعی برای طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی که بخشی از بزرگترین میدان گازی جهان به شمار می‌آید، متعهد است.


پویان با بیان اینکه تاکنون آمریکا هیچ فشاری درباره همکاری با ایران به توتال وارد نکرده است، تصریح کرده بود: من از دولت فرانسه دستوری دریافت نمی‌کنم و از دولت آمریکا هم دستوری دریافت نمی‌کنم؛ به این واقعیت که هر کشور می‌تواند سیاست خارجی خود را تعیین کند احترام می‌گذارم و آن را در نظر می‌گیرم.


 


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *