×

زمان اموال تملیکی به سامانه جامع گمرکی پیوست

 • کد نوشته: 4349
 • ۲۳ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • تبادل اطلاعات کالاهای متروکه میان گمرک و سازمان اموال تملیکی با امضای تفاهم‌نامه دوجانبه الکترونیکی شد

  زمان اموال تملیکی به سامانه جامع گمرکی پیوست
 • به گزارش پایگاه خبری “بااقتصاد” به نقل از گمرک، تفاهم‌نامه تبادل الکترونیکی اطلاعات میان گمرک و سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی در اجرای مصوبه هیأت وزیران جهت پیاده‌سازی پنجره واحد تجارت فرامرزی ماده ١٠ آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات و ماده ١٩ آیین‌نامه اجرایی مواد ۵۵ و ۵۶ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز  به امضای فرود عسگری رئیس کل گمرک ایران و جمشید قسوریان جهرمی مدیرعامل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی رسید.


  هدف این تفاهم‌نامه به منظور همکاری مشترک جهت دسترسی به اطلاعات به صورت مکانیزه و حذف تبادل اسناد کاغذی و همچنین افزایش دقت و سرعت در انجام فرآیندها میان طرفین در راستای اجرای دقیق قوانین و مقررات، بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها است.


  بر همین اساس، جریان تبادل اطلاعات به صورت ٢۴ ساعته و در تمامی روزهای هفته برقرار خواهد بود. طرفین متعهد به استفاده از استانداردهای مورد توافق جهت حفظ امنیت، یکپارچگی اطلاعات مورد تبادل و صحت اطلاعات هستند.


  طبق این تفاهم‌نامه اطلاعات مربوط به اظهارنامه‌های کالاهای متروکه و فروش آن، کالاهای ضبط گمرکی (کالاهای ممنوع)، درخواست اعاده اظهارنامه، ارزش کالا، پروانه گمرکی خروج کالا و کالاهای موضوع ماده ٢ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز  و همچنین اطلاعات مربوط به اسناد و معرفی‌نامه‌های نمایندگان سازمان جهت تحویل (ترخیص کالا) و اظهارنامه‌های اعاده شده به صورت الکترونیک میان دو سازمان تبادل می‌شود. بنابراین تفاهم‌نامه اظهارنامه کالاهای متروکه در سامانه جامع گمرکی تنظیم می‌شود و از طریق پنجره واحد تجاری ارسال می‌شود.


  همچنین با این تفاهم‌نامه دسترسی برخط برای کاربران معرفی شده از سوی سازمان اموال تملیکی جهت دسترسی به اظهارنامه کالاهای متروکه ایجاد شد.


  بر این اساس فهرست کالاهایی که از تاریخ ورود آنها وفق ماده ٢۴ قانون امور گمرکی ٣ ماه سپری شده باشد و همچنین کالاهای موجود در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و کالاهای مشمول مقررات متروکه موضوع تبصره ۴ ماده ٢۴ قانون گمرکی و کالاهای ضبطی (کالاهای ممنوع) موضوع ماده ٣۵ قانون امور گمرکی به صورت الکترونیکی اعلام می‌شود.


  با این اقدام گزارشات اطلاعات کالاهای متروکه اعم از اطلاعات واردکننده، حمل‌کننده، حقوق و عوارض و… الکترونیکی تکمیل و درج می‌شود. همچنین اطلاعات مربوط به تحویل کالا به نمایندگان سازمان و تنظیم صورت جلسه اختلاف در صورت کسری یا مازاد کالا در سامانه جامع امور گمرکی و همچنین ارزش کالاهای قاچاق موضوع پرونده‌های ارجاعی از سوی مراجع رسیدگی‌کننده و ایجاد دسترسی برای سازمان در سامانه جامع گمرکی درج می‌شود.


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *