امکان بروز سونامی مالی در دنیا


به گزارش پایگاه خبری “بااقتصاد” به نقل از خبرگزاری فارس ، ارنست ولف نگارنده یکی از پرفروش‌ترین گزارشات صندوق بین‌المللی پول با عنوان”جنگ مدرن امروزی علیه نیروی کار در ۵ قاره” در آخرین کتاب خود، توجهات را به بحران‌های ناشی از عملکرد نظام مالی جهانی معطوف کرده است.


وی معتقد است که نظام مالی جهانی در خطر فروپاشی جدی قرار دارد و معتقد است که جهان در شرف یک سونامی مالی قرار گرفته که همه را شگفت‌زده کرده و خسارات شدیدی به بار خواهد آورد.


این اقتصاددان در مصاحبه با اسپوتنیک تأکید کرد: صنعت مالی جهانی که مرکز آن آمریکاست، از سال ۲۰۰۸ به شدت تحت حمایت قرار گرفته و تلاش شده باصطلاح جان آن نجات داده شود و هم‌اکنون نیز شرایط خوبی ندارد.


ولف می گوید: بیمار ما ۷۵ سال سن دارد، نظام مالی جهانی در شهر برتون وودز در سال ۱۹۴۴ در آمریکا شکل گرفت. این بیمار در شرایط بسیار وخیمی قرار دارد؛ چراکه در سال ۱۹۹۸ و بحران مالی ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ به حد مرگ رسید و از سال ۲۰۰۸ تاکنون عملاً به صورت مصنوعی زنده نگاه داشته شده است. نظام مالی جهانی بر روی یکی از دستگاه‌های بخش مراقبت‌های ویژه بستری است.


وی ساختار بانکی آمریکا را یک کارتل معرفی می‌کند؛ چراکه در حالی که بسیاری از کشورها یک بانک مرکزی دارند و سیاست‌های پولی و مالی در این بانک شکل می‌گیرد، سیاست پولی آمریکا از سوی بانک مرکزی فدرال آمریکا موسوم به فدرال رزرو که یک کنسرسیوم متشکل از ۱۲ بانک منطقه‌ای و بازرگانی است و هر کدام از آنها سهمی در این بانک دارند، ابلاغ می‌شود. برای تشخیص منشأ بحران نخست باید قدرت بانک مرکزی فدرال آمریکا که حدود یک قرن پیش تأسیس شد را درک کنیم.


بسیاری از مردم هنوز نمی‌دانند که بانک مرکزی فدرال آمریکا یک سازمان دولتی نیست؛ چراکه در دست اشخاص حقیقی است. این یک کارتل بانکی است که در اختیار تعداد زیادی از خانواده‌های ثروتمند آمریکایی است و این حقیقت در طول سالیان پنهان شده است.


ولف در بخشی از کتاب خود می‌گوید: از سال ۱۹۴۴ دلار مهم‌ترین ارز بین‌المللی است و از واسط ۱۹۷۰ میلادی به این دلیل که نفت به عنوان مهم‌ترین کالای اساسی که بیشترین مبادله را در جهان دارد تنها به دلار مبادله می‌شود، دلار به بزرگ‌ترین و مهم‌ترین ارز ذخیره کشورها تبدیل شده است، اما دلار طی سال‌های گذشته آسیب دیده است؛ چراکه آمریکا ضربه خورده است.


در حال حاضر رقابت بسیار شدیدی در بازارهای مالی جهانی به خصوص از طرف چین ایجاد شده است، به‌هر‌حال تغییر و جایگزین شدن ارز اصلی جهان زمان‌بر خواهد بود.


تمام افرادی که تاکنون برای مقابله با دلار قدم برداشته‌اند، به شدت آسیب دیده‌اند. صدام حسین اولین کسی بود که تلاش کرد تا نفت عراق را به یورو بفروشد و او اعدام شد. سپس قذافی تلاش کرد تا کار مشابهی را در لیبی انجام دهد و ما می‌بینیم که کشته شد.


مشکل اصلی آمریکا با ایران هم به همین دلیل است؛ چراکه این کشور بر برنامه خود برای فروش نفت به یورو تأکید دارد و هم‌اکنون شاهد آن هستیم که کشور بعدی به مبارزه با دلار برخاسته، ونزوئلاست.


این اقتصاددان آلمانی معتقد است صنعت نظام مالی جهانی همگام با دلار قدرت گرفته و سهم آن در کل اقتصاد جهانی طی دهه‌های گذشته به‌شدت افزایش یافته است.


صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده است ۶۰ تا ۶۵ درصد کل درآمد اقتصاد جهانی به بخش خدمات مالی اختصاص دارد و این در حالی است که سازمان همکاری اقتصادی و توسعه سهم خدمات مالی از کل بازار خدمات در جهان را ۲۰ تا ۳۰ درصد ارزیابی کرده‌اند.


ولف مدعی است که اقتصاد نظام مالی جهانی از اقتصاد واقعی جهانی بسیار بزرگ‌تر شده و با توجه به اینکه ارزش واقعی تولید نمی‌کند، از اقتصاد واقعی جهانی جدا شده است.


وی در سخنان خود گفت طی ۳۰ سال گذشته نظام مالی جهانی به یک کازینوی بزرگ تبدیل شده که پول در آن به‌راحتی بالا و پایین شده و جابجا می‌شود. با توجه به اینکه این نظام بر روی وام‌هایی بنا نهاده شده که باید پرداخت شوند، روزبه‌روز پول بیشتری باید به این نظام ارائه و پمپاژ شود. بانک‌های مرکزی کشورها و سازمان‌هایی نظیر بانک مرکزی اتحادیه اروپا و صندوق بین‌المللی پول بزرگ‌ترین بازی‌گردانان این نظام مالی هستند و آنها روز‌به‌روز پول بیشتری چاپ می‌کنند که آن را با سود منفی و یا سود صفر درصد ارائه می‌دهند.


این کارشناس آلمانی معتقد است نظام مالی جهانی بر دنیا حکومت کرده و به نظر می‌رسد برای بسیاری از مردم عادی ورودناپذیر و نفوذناپذیر است.


ولف با اشاره به ادبیات کتاب جرج اورول با نام «مغلطه» معتقد است به طور کلی نظام مالی جهانی بر همین مبنا بنا نهاده شده است، در حال حاضر افراد دخیل در حوزه‌های مالی به زبانی سخن می‌گویند که برای مردم عادی قابل درک نیست و آنها پشت این زبان پنهان می‌شوند.


وی ادامه داد: نظام مالی جهانی مقصر بسیاری از مشکلاتی است که در حال حاضر اروپا با آن مواجه است، البته در اولین نگاه این بحران‌ها ربطی به نظام مالی ندارند، اما ریشه آنها نظام مالی جهانی است.


ولف می‌گوید؛ شما نباید خود را درگیر جزئیات کنید، شما باید تصویر کلی را در نظر بگیرید و باید بدانیم که نظام مالی جهانی علی‌رغم تمام اغواکنندگی خود همه ما را تهدید می‌کند.


این نویسنده آلمانی در آخر هم گفت ریشه اصلی بحران ورود پناهندگان دو دلیل نابرابری اجتماعی و جنگ است که صنعت مالی جهانی مسئول اصلی هردوی این بحران‌هاست. در پسِ پرده سرمایه‌گذاران بزرگ در حال شناسایی سود از جنگ‌ها هستند و با جهان سوم به عنوان یک درخت کریسمس برخورد می‌کند.


 


 


 


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *