افزایش ۵درصدی صادرات ایران به عراق در نیمه نخست امسال


 


به گزارش پایگاه خبری “بااقتصاد” به نقل از ایسنا، علی یزدانی در همایش تجارت ایران و عراق اظهار کرد: قرابت اقتصادی و فرهنگی میان دو کشور بسیار زیاد است و امروز روابط تجاری دو کشور به صورت چشمگیری هویداست. مردم کشور ما علاقه ویژه‌ای به حرم ائمه اطهار در عراق دارند و مردم عراق رغبت زیادی نسبت به تعامل با ایران و استفاده از کالاهای ایرانی دارند.


وی افزود: مردم و مسئولان عراقی از حضور شرکت‌های ایرانی در عراق استقبال ویژه‌ای می‌کنند و در حال حاضر امنیت برای حضور شرکت‌های ایرانی در عراق بسیار بیشتر شده است و از طرفی مناسب بودن قیمت تمام شده کالاهای ایرانی در عراق زمینه را برای همکاری‌ها بیشتر کرده است.


رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ادامه داد: در سال ۲۰۱۶ واردات کشور عراق به کمتر از ۴۸ میلیارد دلار رسیده است و به عنوان مثال واردات عراق از ترکیه ۳۷ درصد و واردات از چین ۱۶ درصد کاهش پیدا کرده است اما با وجود اینکه ۱۰ درصد از صادرات ایران به عراق را ایران تشکیل می‌داد و عراق صادرات سیمان را ممنوع کرده بود، باز هم در شش ماهه اول امسال صادرات ایران به عراق پنج درصد افزایش پیدا کرده است.


یزدانی افزود: از سوی دیگر ظرفیت‌ها و زمینه‌های همکاری دیگری بین دو کشور وجود دارد که نیازمند برنامه‌ریزی بخش دولتی و بخش خصوصی دو کشور است که نیاز است زیرساخت‌های لازم فراهم گردد. حضور شرکت‌های فنی- مهندسی ایران در عراق و همسان‌سازی و مساعدسازی محیط کسب و کار برای مبادله و خدمات سرمایه‌گذاری و گسترش روابط بانکی، بیمه و صدور ضمانت‌نامه‌ها و استفاده از ارزهای محلی و تجارت بین پول ضروری است.


معاون وزیر صنعت ادامه داد: همچنین باید تجارت در زمینه دارو و مصالح ساختمانی را توسعه داد و همکاری‌ها بین سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی با وزارت صنعت عراق زمینه‌های بیشتری را برای همکاری دو طرف فراهم خواهد کرد. همچنین تعریف بسته‌های تشویقی، ایجاد همکاری‌های صنعتی در استان‌های ایران و عراق، ایجاد خط اعتباری خاص برای تامین ماشین‌آلات خطوط تولید و تجهیزات ایرانی، برقراری تعرفه‌های ترجیحی و همکاری برای نوسازی کارخانه‌های عراق و تولیدات مشترک از جمله دیگر زمینه‌های همکاری بین دو کشور است.


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *