دبیرکل اوپک: سهم سوخت‌های فسیلی به کمتر از ۸۰ درصد تا سال ۲۰۲۲ می‌رسد


به گزارش پایگاه خبری «با اقتصاد» به نقل از فارس و به گزارش بلومبرگ، محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک اعلام کرد تقاضای نفت طی ۵ سال آینده به‌رغم افزایش سریع تولید انواع انرژی‌های تجدیدپذیر، به‌شدت افزایش خواهد یافت.


بارکیندو روز گذشته در کویت با اعلام مقدمه‌ای از چشم‌انداز جهانی نفت که قرار است در هفتم نوامبر منتشر شود، اعلام کرد: میزان تقاضا برای نفت خام تا سال ۲۰۲۲ به طور متوسط ۱.۲ میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت.


همچنین سهم سوخت‌های فسیلی به کمتر از ۸۰ درصد تا سال ۲۰۲۲ می‌رسد و تا سال ۲۰۴۰ به ۷۵.۴ درصد خواهد رسید.


وی گفت: انرژی‌های باد، خورشید، ژئوترمال (زمین‌گرمایی) و فتوولتاییک (منابع نوری)، سریع‌ترین رشد تولید را خواهند داشت و از سال ۲۰۱۵ تا  ۲۰۴۰به میانگین رشد ۶.۸ درصدی می‌رسند.


در حال حاضر سهم این انرژی‌ها ۵.۵ درصد از انرژی جهانی است.


در حال حاضر کشورهای اوپک، ترکیه، روسیه و دیگر کشورهای تولیدکننده نفت مذاکره می‌کنند که این طرح را که در مارس ۲۰۱۸ وقت آن به اتمام می‌رسد را تمدید کنند یا نه. آنها تلاش می‌کنند که آمریکا را که بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت شیل است نیز به این طرح وارد کنند.


بارکیندو گفت: چشم‌انداز کوتاه‌مدت ما برای تقاضای جهانی این است که تا سال ۲۰۲۲ افزایش قابل توجهی خواهد داشت. در شرایط آشفته انرژی جهانی تا سال ۲۰۴۰ گرچه سهم سوخت‌های فسیلی کاهش می‌یابد اما همچنان به عنوان یک سوخت پرمصرف و غالب در مصرف انرژی جهان خواهد بود.


 


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *