کرکوک به دست نیروهای عراقی افتاد


پیشتر یک منبع امنیتی اعلام کرد که نیروهای عراقی ساختمان استان‌داری کرکوک را بدون مقاومت پیشمرگ‌ها تحت کنترل خود درآوردند.


حیدر العبادی، نخست وزیر عراق امروز (دوشنبه) دستور داد که پرچم عراق در کرکوک و مناطق مورد مناقشه با اقلیم کردستان عراق برافراشته شود.


همچنین به گزارش سومریه نیوز به نقل از ایسنا، یک فرمانده ارتش عراق اعلام کرد: کردها با تحویل کامل تاسیسات نفتی و گازی به نیروهای عراقی موافقت کرده‌اند.


یک مقام وزارت نفت عراق گفت: کردها موافقت کرده‌اند از درگیری‌ها در نزدیکی تاسیسات نفتی کرکوک اجتناب کنند. در این راستا نیروهای عراقی اعلام کردند که مقر اصلی شرکت نفت شمال در کرکوک را به دست گرفته‌اند.


این در حالی است که وستا رسول، از مسؤولان نیروهای پیشمرگ در استان کرکوک در گفت‌وگو با شبکه سومریه نیوز عراق با تاکید بر اینکه نیروهای عراقی تا این لحظه وارد مرکز شهر کرکوک نشده‌اند، اظهار کرد: این نیروها اکنون به پایگاه “K1” رسیده‌اند.


رسول با تاکید بر اینکه هدف نیروهای عراقی کنترل بر چاه‌های نفتی است که پیش از این به تاراج رفته‌اند، گفت: پیشمرگ‌ها نیروهای خود را در داخل شهر کرکوک جهت دفاع از شهروندان مستقر کرده‌اند.


حیدر العبادی، نخست وزیر عراق پس از آغاز درگیری‌هایی مسلحانه میان پیشمرگ‌ها و نیروهای عراقی در جنوب کرکوک، صبح امروز (دوشنبه) به نیروهای امنیتی دستور داد با همکاری نیروهای استان کرکوک و پیشمرگ‌ها امنیت را در این استان برقرار کنند.


فرماندهی عملیات مشترک عراق نیز امروز از کنترل نیروهای عراقی بر برخی مناطق استان کرکوک خبر داد و تاکید کرد، این یگان‌های امنیتی به پیشروی خود در این استان ادامه می‌دهند.


هادی عامری در گفتگو با بی بی سی گفت: از پیشمرگه ها تشکر می‌کنیم که مانعی در برابر ما برای کنترل مناطق کرکوک ایجاد نکردند.


وی تایید کرد که حشد الشعبی و پیشمرگ بر سر کرکوک توافق کردند و به همین دلیل درگیری در این شهر رخ نداده است.


 


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *