برجام ابتکار اروپا بود/ آمریکا یک امضا کننده است


به گزارش پایگاه خبری «با اقتصاد» به نقل از ایرنا، مجله واشینگتن کوارترلی آمریکا در آستانه تصمیم جدید ترامپ برای برجام، ویژه نامه‌ای منتشر کرده است و مقاله تحقیقی و مفصل سید حسین موسویان باعنوان ‘ارزیابی تعامل هسته ای آمریکا و ایران’ در ۱۰ صفحه در این ویژه نامه آمده که خلاصه ای از آن را در زیر می‌خوانید.


آیا مواضع اخیر ترامپ، برجام را به خطر انداخته است؟


بله. من معتقدم که مواضع ترامپ، برجام را به خطر انداخته است. آمریکا یک عضو کلیدی برجام بوده و اگر بنا باشد به برجام ضربه بزند، توافق کاملا آسیب پذیر است و سرنوشت برجام به خطر خواهد افتاد. اروپا چقدر می‌تواند برای حفظ برجام تاثیر گذار باشد و تا چه اندازه نفوذ دارد؟ اروپا می‌تواند نقش کلیدی در حفظ برجام ایفاء کند. نباید فراموش کرد که از ابتدا برجام ابتکار اروپا بوده است. اروپا بود که در سال ۲۰۰۳ مذاکرات را آغاز کرد، بالاخره بعد از ۱۳ سال به نتیجه نهایی رسید و این توافق جهانی است که آمریکا هم یک امضاء کننده است. ایران هم تا کنون به تمام تعهداتش عمل و از زمان اجراء تا کنون، آژانس بین المللی انرژی اتمی ۸ بار اجرای تعهدات ایران را تایید کرده است. آمریکا، از ابتدا اجرای برجام به‌ویژه در دوره ترامپ مشکل ساز بود. با توجه به اینکه اروپا متحد اصلی آمریکاست، لذا باید نقش کلیدی برای حفظ برجام ایفاءکند. در غیر اینصورت، یک بحران جدید بر بحران‌های فعلی خاورمیانه افزوده خواهد شد.


اگر کنگره تحریم‌های جدید اعمال کند، آیا ایران عکس العمل نشان خواهد داد؟


ایران به تعهداتش عمل کرده و خواهد کرد. ایران اولین کشوری نخواهد بود که برجام را ترک کند. منتهی اگر کنگره آمریکا، تحریمهای هسته‌ای را مجددا برگرداند، این یک نقض فاحش برجام است و فکر نمی‌کنم ایران در برجام بماند. زیرا با تحریم‌های کنگره، سایر کشورها از کار اقتصادی قابل توجه با ایران سرباز خواهند زد که در این صورت ایران از منافع اقتصادی برجام محروم خواهد شد و لذا دلیلی ندارد که به محدودیت‌های برجام متعهد باقی بماند.


تنش جدید در روابط ایران با انگلستان را شاهد هستیم. اتهام حملات سایبری ایران به انگلیس مطرح شده است. این وضعیت تاثیر منفی نخواهد داشت؟


ایران و انگلستان روابط دیپلماتیک دارند و می‌توانند با گفتگوی دوستانه اختلافات را حل کنند. درگذشته هم با گفتگو مشکلات را حل کرده‌اند. فراموش نکنیم که ایران و اروپا راجع به مسایل متعدد در منطقه اختلاف نظر دارند، مثل سوریه و عراق و یمن و لیبی و لبنان. برجام به معنی حل همه اختلافات نیست و صرفا درمورد یک مسئله و آنهم هسته ای است. این یک توافق بین المللی است با مصوبه سازمان.


 


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *