×

هزینه‌ حمل کالاهای صادراتی ۲۰ درصد کاهش می‌یابد

 • کد نوشته: 4730
 • ۲۶ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • مدیرکل توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت با اشاره به اینکه یکی از راه‌های افزایش رقابت در بازار صادراتی کاهش هزینه‌های حمل و نقل است، گفت: در آینده نزدیک، هزینه حمل کالاهای صادراتی با کاهش ۱۵ الی ۲۰ درصدی مواجه خواهد شد.

  هزینه‌ حمل کالاهای صادراتی ۲۰ درصد کاهش می‌یابد
 • به گزارش پایگاه خبری «با اقتصاد» به نقل از فارس، فرهاد نوری در پاسخ به این سوال که سازمان توسعه تجارت ایران برای رفع مشکلات صادرکنندگان و بهبود فرآیندهای صادراتی کشور چه اقداماتی انجام داده است، گفت:  این سازمان اقدام به اجرای پروژه‌های کلیدی در راستای توسعه صادرات کرده است که این پروژه‌ها تحت عناوینی نظیر توسعه نام و نشان تجاری (برند)، تحلیل هزینه –  فایده ترانزیت کشور، ساماندهی تعرفه‌های ترجیحی با مقاصد مهم صادراتی است. 


  مدیرکل توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت افزود: راهبردهای ۲۱ شرکت موفق در امر توسعه صادرات، تدوین شناسنامه ملی زعفران، الزامات استاندارد سازی کالاهای صادراتی ،‌ ایجاد تعادل در تراز تجاری با شناسایی پروژه‌های مشترک با کشور هدف، راهکارهای کاهش هزینه‌های حمل کالای صادراتی، نرخ ارز و تأثیر آن بر صادرات، راهکارهای افزایش اثربخشی مشوق‌های صادراتی، بهبود روابط کارگزاری بانکی در حوزه صادرات‌، تأمین مالی صادرات با تسهیلات ارزان قیمت و امثال آن از دیگر پروژه‌هایی است که در این راستا اجرا شده است.


  وی بیان کرد: یکی از مهم‌ترین این پروژه‌ها کاهش هزینه‌های حمل و بازارسانی کالاهای صادراتی است، چرا که اصولا رقابت‌پذیری کالاهای ایرانی در مقاصد هدف در مقایسه با کالاهای سایر کشورها، علاوه بر کیفیت و تبلیغات و بازاریابی، ‌نیازمند کاهش هزینه‌های مترتب بر صادرات نظیر هزینه‌های تأمین مالی و هزینه حمل و نقل است.


  نوری اظهار کرد: سازمان توسعه تجارت ایران با اجرای این پروژه اقدام به شناسایی مهمترین عوامل موثر بر افزایش هزینه‌های حمل صادراتی کرده است و در کنار مشکلات ساختاری نظیر کمبود کانتینریخچال‌دار برای حمل جاده‌ای و کمبود ناوگان هوایی باری، در مورد حمل دریایی ، یکی از این ایستگاه‌های هزینه، موضوع حقوق، عوارض و تعرفه های بندری است.


  مدیرکل توسعه خدمات بازرگانی اظهار داشت: حسب اطلاع واصله از صادرکنندگان و شرکت‌های کشتیرانی، هزینه‌‌های بندری کشور در مقایسه با بنادر هم‌ردیف، بالاتر بوده و توان رقابتی ما را کاهش می‌دهد . این هزینه‌ها شامل تخلیه و بارگیری کالاها در بنادر، هزینه‌های انبارداری، انتقال در محوطه‌های بنادر و هزینه‌ها و عوارض مترتب برکشتی‌های حامل بار صادراتی است.


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *