×

ارزش تلفن همراه های قاچاقی معادل بودجه چند وزارتخانه است

 • کد نوشته: 4798
 • ۲۶ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • مدیر کل فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت سال گذشته در حالی قاچاق تلفن همراه ۲ هزار میلیارد تومان برآورد شده است که این رقم از بودجه چند وزاراتخانه بیشتر است.

  ارزش تلفن همراه های قاچاقی معادل بودجه چند وزارتخانه است
 • به گزارش پایگاه خبری “بااقتصاد”،  به نقل از تسنیم: مدیر کل فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت:: سالانه ۱۰ تا ۱۲ میلیون دستگاه تجهیزات سیم کارت خور نیاز کشور است که یک میلیون آن تولید داخلی است.


  دهقانی نیا افزود: ۹ تا ۱۱ میلیون دستگاه بقیه هم قاچاق است و سهم ۱۵ درصدی حقوق دولتی پرداخت نمی‌شود. مدیر کل فناوری اطلاعات ستاد مبازره با قاچاق کالا و ارز قاچاق گفت:: میزان اشعه استاندارد ساطع شده از گوشی از ۱.۴ تا ۱.۶ است، اما در بازار گوشی‌های قاچاق تا ۱۴ برابر این حد مجاز کشف شده است.


  دهقانی نیا از افزایش سلامت گوشی‌ها به عنوان نخستین مزیت طرح ریجستری نام برد و افزود: گوشی‌های قاچاق وارد شده به کشور از مسیر تست sar عبور نمی‌کند و علاوه بر احتمال انفجار، خسارت جبران ناپذیری به سلامت همچون بیماری‌های قلبی و سرطان وارد می‌کند.


  وی ادامه داد:sar استاندارد اندازه گیری میزان انرژی الکترومغناطیسی جذب شده است که میزان استاندارد آن از یک و چهارم تا یک و شش دهم واحد است. دهقانی نیا از امکان کشف گوشی‌های سرقتی از سوی شهروندان با مراجعه به پرتال‌های در نظر گرفته شده و جلوگیری از متضرر شدن مردم به عنوان دیگر دستاورد‌های طرح ثبت و رهگیری گوشی تلفن همراه و تبلت خبر داد.


  وی با اشاره به حدود ۱۵ شرکت تولید کننده داخلی تلفن همراه افزود: این شرکت‌ها با وجود قاچاق توان رقابت نداشتند و اجرای این طرح، حمایت از تولید داخل نیز به شمار می‌رود.


  مدیرکل فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق با اطمینان خاطر به مصرف کنندگان، از اجرای طرح در ۲۹ مهر خبر داد و گفت:: مردم حین خرید می‌توانند با استعلام کد IMEI با کد دستوری #۰۶#* مدل‌های گوشی اعلام شده مشمول طرح را استعلام و در صورت گرفتن تاییدیه خریداری کنند.


  وی افزود: گوشی‌های در اختیار هموطنان در حال حاضر فعال خواهد بود و نیاز به پرداخت هزینه ندارد. دهقانی نیا تصریح کرد:گوشی‌های تلفنی که به صورت مسافری وارد کشور می‌شود تا یک ماه فعال است، اما بیشتر از آن منوط به پرداخت حقوق گمرکی است.


  وی با اشاره به وجود بیش از ۳۰ شرکت نمایندگی رسمی واردات تلفن همراه در کشور گفت:: وارد کنندگان دارای نمایندگی و خدمات پس از فروش باید با گرفتن کد شناسه در سامانه‌های وزارت صمت که پیش از این آموزش و اطلاع رسانی شده است، اقدام کنند که این فرآیند با همکاری وزارت ارتباطات تسریع شده است.


  مدیرکل فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود:از آنجا که طرح گام به گام آغاز می‌شود، فروشندگان گوشی تلفن همراه در صورت همراهی با طرح می‌توانند از نفع بیشتر برخوردار شوند و متضرر هم نشوند. دهقانی نیا خاطرنشان کرد: سازمان حمایت برای صدور مجوز نمایندگی آیفون اقدام کرده و عرضه این برند که مورد تقاضای بازار است مشکلی نخواهد داشت.


   


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *