×

اسرائیل از استقلال کردستان پشتیبانی می‌کند

 • کد نوشته: 1325
 • ۲۲ شهریور ۱۳۹۶
 • ۰
 • بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرئیل در سخنانی از همه‌پرسی اقلیم کردستان دفاع کرد و عنوان کرد که آنها شایسته استقلال سیاسی هستند.

  اسرائیل از استقلال کردستان پشتیبانی می‌کند
 • به گزارش پایگاه خبری «بااقتصاد» به نقل از رویترز، بنیامین نتانیاهو روز چهارشنبه گفت اسرائیل از استقلال کردستان حمایت می‌کند. در همین حال کردهای عراق در حال برگزاری یک همه‌پرسی برای استقلال هستند که با مخالفت پارلمان عراق مواجه شدند.


  اسرائیل از دهه‌ی ۶۰ تا کنون کمک‌های نظامی، اطلاعاتی و اقتصادی را به کردها داده است و این اقلیت قومی – که جمعیت آنها بین عراق، ترکیه، سوریه و ایران تقسیم شده است – را به عنوان سپری برای رقبای عرب می‌داند.


  سه شنبه مسعود بارزانی رهبر اقلیم کردستان گفت علیرغم مخالفت پارلمان عراق با برگزاری همه‌پرسی، این همه‌پرسی در ۲۵ سپتامبر برگزار می‌شود.


  نتانیاهو گفت: «اسرائیل از تمامی تلاش‌ها برای تشکیل یک دولت کردی مشروع پشتیبانی می‌کند».


  قدرت‌های غربی نگران این هستند که برگزاری همه‌پرسی در منطقه خودمختار کردستان همراه با استان نفت‌خیز کرکوک، توجهات را از نبرد علیه داعش منحرف کند.


  نتانیاهو به مانند ترکیه، ایالات متحده و اتحادیه اروپا حزب کارگران کردستان (P.K.K) را که در خاک ترکیه در حال نبرد با دولت این کشور است، گروهی تروریستی می‌داند.


  یک ژنرال اسرائیلی هفته گذشته در کنفرانسی در واشنگتن گفت که شخصاً این حزب که بیش از سه دهه است علیه دولت ترکیه می‌جنگند را گروهی تروریستی نمی‌داند.


  نتانیاهو که که در سال ۲۰۱۴ در سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل از «استقلال  کردستان» حمایت کرده بود، عنوان کرد که آنها شایسته استقلال سیاسی هستند. اعلام موضع امروز او درباره استقلال کردستان بسیار صریح‌تر از گذشته است.


  کردها از زمان بعد از پایان جنگ جهانی اول ، یعنی زمانی که قدرت‌های استعماری بعد از فروپاشی امپراتوری عثمانی خاورمیانه را تقسیم کردند، همیشه به دنبال استقلال بوده‌اند. 


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *