‌۱۲ هزار دستگاه اتوبوس برای سفر اربعین/ جبران تردد یک‌سرخالی با نرخ بلیت دوبرابری


به گزارش پایگاه خبری «با اقتصاد» به نقل از فارس، احمدرضا عامری، درباره آماده‌سازی ناوگان اتوبوسی برای خدمات‌رسانی به زائران اربعین حسینی، اظهار کرد: طبق برنامه‌ریزی که با همکاری ستاد اربعین انجام شد، تعداد ۱۲ هزار دستگاه اتوبوس برای جابه‌جایی زائران در قالب ۶۰ هزار سرویس آماده شده است.


وی ادامه داد: زائران اربعین از همه نقاط کشور به مرزهای مهران، چذابه، خسروی و شلمچه اعزام می‌شوند و این نیازمند سیستم جامع و هماهنگ حمل و نقل جاده‌ای است. از اغلب شهرها‌ به این چهار مرز خروجی به عراق اتوبوس وجود دارد و از نظر تأمین ناوگان زائران هیچ نگرانی نداریم.


آغاز سفر‌های اربعین ناوگان عمومی ‌از ۹ آبان‌‌


عامری بیان کرد: طرح سفرهای ناوگان عمومی مسافری جاده‌ای از ۹ آبان ماه ۹۶، آغاز می‌شود و تا هر زمان پس از روز اربعین که زائر و متقاضی برای برگشت وجود داشته باشد،‌ ادامه دارد.


وی افزود:‌ به دیلیل اینکه اغلب ناوگان اتوبوسی بین‌شهری در این ایام به جابه‌جایی زائران اربعین حسینی اختصاص می‌‌یابد ممکن است برای جابه‌جایی دیگر مسافران در کشور از شهری به شهر دیگر مشکلاتی رخ دهد که این به دلیل اختصاص اغلب ناوگان به سفرهای اربعین است.


‌عامری اظهار کرد:‌ پیش‌فروش بلیت برای سفرهای جاده‌ای اربعین ‌از طریق دفاتر فروش بلیت در سطح شهر، پایانه‌‌های مسافری و پرتال شرکت‌های تعاونی مسافری در حال انجام است.


تکرار رویه دو برابر شدن نرخ بلیت برای جبران تردد یک‌سرخالی 


وی بیان کرد:‌ نرخ بلیت برای این ایام در راستای جبران تردد یک سرخالی دو برابر می‌شود و به عنوان مثال نرخ بلیت مسیر تهران ـ مهران که در ایام عادی‌ ۳۸ هزار تومان است،‌در این ایام به حدود ۷۶ هزار تومان افزایش می‌یابد و این بابت جبران ترددهای یک سر خالی ناوگان است.


عامری توضیح داد: در این ایام از ۹ آبان‌ماه مسیر‌‌های رفت پرتقاضاست و در مسیر‌های برگشت، اتوبوس‌ها مسافری ندارند همچنین در سفرهای برگشت نیز تقاضا زیاد است و در مسیر‌‌های رفت صندلی اتوبوس‌‌ها خالی است در همین راستا نرخ بلیت اتوبوس برای این ایام دو کرایه رفت و برگشت حساب می‌شود؛ این موضوع در سال‌های گذشته نیز اجرایی شده و امسال هم اجرا خواهد شد.


رئیس اتحادیه شرکت‌های تعاونی مسافربری اضافه کرد: قیمت بسته‌‌های پذیرایی که به مسافران در اتوبوس‌ها ارائه می‌شود با قیمت بلیت حساب شده است و همان ‌‌۲۵۰۰ تومان است‌ و هزینه اضافه‌ای دریافت نمی‌شود.


و‌ی بیان کرد: خدمات‌رسانی حداکثری به زائران امام حسین (ع) در دستور کار دست‌‌اندرکاران ناوگان مسافری جاده‌ای است؛ چندان در این ایام دنبال سود و زیان نیستیم این نرخ‌ها هم فقط به این دلیل تدوین می‌شوند که راننده‌ها امکان رفت و آمد داشته باشند.


زائران فقط از مرز مشخص شده خارج شوند/ توزیع سفر ضروری است


عامری با‌ اشاره به حجم ترافیک در مسیر‌های منتهی به مرز‌های عراق در ایام اربعین، بیان کرد:‌‌ از زائران تقاضا داریم برنامه سفر داشته باشند، همچنین تلاش کنند سفر خود به کربلا را در مدت زمان مشخص توزیع کنند. اغلب زائران حسینی مشتاق هستند یکی دو روز قبل از اربعین وارد عراق شده و یکی دو روز پس از اربعین به کشور برگردند و این موجب تراکم زیاد تقاضا و بروز برخی مشکلات می‌شود. 


عامری اظهار داشت: طبق برنامه‌ریزی ستاد اربعین، مشخص شده است که هر زائر از چه مرزی وارد کشور عراق شود و این چهار مرز به تفکیک مشخص شده است بنابراین از زائران می‌خواهیم که حتماً‌ به این موضوع توجه کنند. بنابراین گزارش مرز خروجی برای زائران استان تهران مهران است، ولی به دلیل جلوگیری از بروز ازدحام، ‌در ستاد مرکزی برنامه‌ریزی شده است که برای زائران تهرانی امکان استفاده از دو مرز شلمچه و چذابه هم فراهم باشد.


مشکل تأمین سوخت نداریم


وی درباره تأمین سوخت ناوگان اتوبوسی برای سفرهای اربعین گفت: ما در این باره با سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، وزارت نفت و ستاد اربعین جلساتی برگزار کرده‌ایم که از نظر تأمین سوخت در این ایام برای اتوبوس‌ها مشکلی نداشته باشیم که آنها نیز قول مساعد دادند؛ در سال‌های قبل نیز با همکاری ارگان‌های متولی مشکلی در تأمین سوخت ناوگان نیز نداشته‌ایم.


رئیس اتحادیه شرکت‌های تعاونی مسافربری اظهار کرد: برای این ایام پیش‌بینی راننده جایگزین و کمک راننده نیز انجام شده است، زیرا رانندگان بیش از ۹ ساعت مجاز به رانندگی نیستند و باید ساعات کاری خود را تنظیم کنند.


 


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *