×

کاهش هزینه های تامین مالی با IFRS

 • کد نوشته: 5013
 • ۳۰ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • قالیباف با بیان اینکه رتبه بندی می تواند طیفی از ابزارهای بدهی در بازار سهام را برای سرمایه گذار و ناشران اوراق بهادار جذاب کند، عنوان کرد: در بورس تهران هم اکنون ابزار اختیار معامله توانسته از امکان معاملات آنلاین برخوردار شود.

  کاهش هزینه های تامین مالی با IFRS
 •  


  به گزارش پایگاه خبری “بااقتصاد” به نقل از سنا، مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران در سومین همایش جذب سرمایه گذاری خارجی برای تأمین مالی شرکت های ایرانی در بازار های جهانی گفت: از سال گذشته تا امسال اقدامات موثری در جهت برگزاری نشست های مشترک و دیدارهای رو در رو با فعالان بازار های سرمایه بین المللی و بازار سرمایه ایران انجام گرفته و در این نشست ها فعالان بازار سرمایه ایران ضمن آشنایی با آخرین تحولات بورس های جهان با الزامات حضور با بازارهای سرمایه بین المللی آشنا شدند.


  حسن قالیباف اصل با بیان اینکه تنوع ابزار های مالی در کنار موضوع مدیریت ریسک در بازار سرمایه باید همواره مورد توجه قرار گیرد، گفت: تحولات مناسبی در حوزه ابزار های مالی در بازار سرمایه ایران انجام گرفته است که در این رابطه می توان به ابزار های اوراق بدهی اشاره کرد.


  وی ادامه داد: در حال حاضر زمینه ای ایجاد شده که شرکت ها در کنار افزایش سرمایه و انتشار سهام جدید بتوانند به طریق بهینه ای از ابزار های بدهی نیز استفاده کنند .


  این مقام مسوول یکی از راهکارهای کاهش هزینه سرمایه برای ناشران اوراق بهادار را تأمین مالی خارجی عنوان کرد و گفت: تأمین مالی خارجی از الزامات و مقررات خاصی برخوردار است و بنگاه های اقتصادی می توانند از طریق چنین همایش هایی با فرایند این الزامات آشنا و در روش های تأمین مالی از این ظرفیت ها استفاده کنند.


  به گفته وی در طول دو سال گذشته تمامی تحولات صورت گرفته در بازار سرمایه به سمت استاندارد سازی زیر ساخت های موجود در قالب بین المللی بوده است.


  قالیباف اصل با بیان اینکه چاره ای جز فعالیت فعالان بازار سرمایه بر اساس استاندار های جهانی وجود ندارد گفت: در حال حاضر در بورس های لندن و استانبول حدود ۶۵ درصد سهام شناور شرکت ها در اختیار سرمایه گذاران خارجی است. برای دستیابی به چنین آمار هایی ظرفیت های مناسبی در بازار سرمایه ایران وجود دارد که باید در راستای استاندارد سازی زیر ساختار ها، زمینه ورود سرمایه گذاران خارجی را فراهم آورد.


  مدیرعامل شرکت بورس تهران با اشاره به انعقاد ۱۲ تفاهم نامه با بورس های دنیا گفت: از سال گذشته سلسله فعالیت‌هایی برای اجرایی شدن زمینه پذیرش متقابل شرکت ها و همچنین سرمایه گذاری در بورس های ایران و استانبول مطرح و اقدام های موثری صورت گرفت که برای انجام آن باید برخی استانداردها را پذیرفت.


  مدیرعامل بورس تهران ادامه داد: یکی از این الزامات گزارشگری مالی بر مبنای استاندارد های بین المللی حسابداری (IFRS) برای ناشران بورسی بود. بر همین مبنا سازمان بورس استفاده از این استاندارد را برای شرکت هایی که از سرمایه بیش از هزار میلیارد تومانی برخوردار بودند و همچنین بیمه ها و بانکها از سال ۹۵ اجباری کرده است.


  وی تصریح کرد: تا پایان آبان ماه امسال این دسته از شرکت ها فرصت دارند بر اساس این استاندارد گزارش های خود را ارائه دهند.


  این مقام مسوول با بیان اینکه معتقد است، فرآیند گزارش گری بر مبنای استاندارد (IFRS) باید به صورت داوطلبانه صورت گیرد، گفت: این موضوع باعث خواهد شد که شرکت ها هزینه های تامین مالی خود را کاهش داده و دسترسی به تأمین مالی تسهیل شود.


  مدیر عامل بورس تهران از تعریف شاخص حاکمیت شرکتی برای دسته ای از شرکت های بورسی بر مبنای قوانین تجارت و بازار اوراق بهادار ایران خبر داد و گفت: بورس تهران در صورت علاقه مندی هر یک از بنگاه های اقتصادی حاضر است این شاخص را ارائه دهد.


  وی از بازنگری برخی از آیین نامه ها و دستور العمل های بازار سرمایه شامل توقف و بازگشایی نمادها سخن گفت و افزود: پذیرش شرکت ها بر اساس استانداردهای بین المللی و همچنین الزامات نقد شوندگی سهام هم اکنون مورد بازنگری قرار گرفته است و همچنین کارمزد معاملات در بورس ها کاهش پیدا کرده است، این در حالی است که هم اکنون نیمی از معاملات سهام در بورس ها به صورت الگوریتمی صورت می گیرد.


  به باور قالیباف اصل برای جذاب شدن ابزارهای مالی کاهش کارمزدها اجتناب ناپذیر است.


  وی ادامه داد: در حال حاضر برای دو شرکت خصوصی مجوز رتبه بندی صادر شده و سازمان بورس به علاقه مندان دریافت مجوز رتبه بندی مهلت داده که با شرط برخورداری از شریک خارجی بتوانند در این زمینه حضور یابند.


  قالیباف با بیان اینکه رتبه بندی می تواند طیفی از ابزار های بدهی در بازار سهام را برای سرمایه گذار و ناشران اوراق بهادار جذاب کند، عنوان کرد: در بورس تهران هم اکنون ابزار اختیار معامله توانسته از امکان معاملات آنلاین برخوردار شود.


  این مقام مسوول با بیان اینکه بازار سرمایه ایران مسوولیت فرهنگ سازی را بر عهده دارد، گفت: توسعه ابزارهای مالی مختلف در بورس های دنیا ایجاب می کند تا ضمن حضور در بازارهای بین المللی برای استفاده از ظرفیت های موجود بنگاه های اقتصادی تمرین کنند.


  وی با بیان اینکه بین المللی شدن ساختارهای بازار سرمایه می تواند تا حد زیادی محدودیت ها را برطرف کند، افزود: در یک بازار بین المللی باید با صبوری ضمن انجام فعالیت های مطالعاتی تلاش کرد تا فرایند فعالیت مالی به سرانجام برسد و با سرعت بیشتری روند تامین مالی خارجی برای ناشران ایران انجام شود.


   


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *