بدون دامنه نوسان امکان ندارد


به گزارش پایگاه خبری “بااقتصاد” ، حسن قالیباف اصل ، درخصوص اعتراض برخی سهامداران به روش ثبت سفارش در عرضه های اولیه گفت: این روش از سال گذشته بر اساس استانداردهای دنیا در بازار سرمایه اجرایی شده و مشکلات روش حراج از جمله کشف قیمت، عدم دسترسی آنلاین ها و تخصیص کم سهام به بعضی اشخاص وجود داشت، بدین وسیله برطرف شد.


وی با اشاره به اینکه این روش بر اساس مطالعه ای تطبیقی بدست امده، افزود: این دستورالعمل بر پایه تجربه چند کشور اروپایی و هند مطالعه و نوشته شد . در حالی برای این روش نظرات متفاوتی جهت عدم بکارگیری دامنه نوسان وجود دارد که در سایر کشورها این امربه کار گرفته می شود اما در مقررات آنها دامنه نوسان ۲۰ درصدی تعیین شده است.


این مقام مسئول با اشاره به دیدگاه عدم به کارگیری دامنه نوسان در روش ثبت سفارش جهت حرفه‌ای شدن بازار گفت: در کشورهایی که حتی نهادهای مالی بزرگ بعنوان خریدار وجود دارند نیز بر اساس قیمت پایه، یک دامنه نوسان اعلام و عرضه بر اساس ثبت سفارش انجام می شود.


قالیباف اصل درخصوص ارائه راهکاری برای بهتر شدن عرضه های اولیه عنوان کرد: با توجه به اینکه این روش بر طبق استانداردهای دنیا در چند عرضه اولیه به کار گرفته شده و زمان برای اصلاح ان، زود است، قاعدتا در بازار سرمایه مورد استفاده قرار می گیرد تا بتوان ارزیابی دقیقی از آن داشت.


وی با تاکید بر اینکه در نظر گرفتن عرضه اولیه به روش ثبت سفارش بدون دامنه نوسان امکان پذیر نیست،اظهار داشت: این روش زمان نیاز دارد تا بصورت کامل در بازار سرمایه جا بیفتد و درراستای بهتر انجام شدن این امر پیشنهاداتی از جمله افزایش دامنه نوسان به ۲۰ درصد می توان ارائه کرد.


مدیرعامل شرکت بورس تهران علت خرید سهم در عرضه های اولیه را قیمت جذاب پیشنهادی عنوان کرد که در دنیا هم وقتی قیمت به سقف چسبیده و میزان تقاضا از عرضه بیشتر می شود، تسهیم به نسبت می شود.


قالیباف اصل یکی از نقاط قوت روش ثبت سفارش در عرضه های اولیه را در اختیار قرارگرفتن انتشار گزارش ارزشیابی برای همه فعالین بازار اعلام کرد که باعث کاهش عدم تقارن اطلاعاتی و کشف قیمت بهتر در عرضه های اولیه می شود.


 


منبع:بورس پرس


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *