×

بزرگترین سرمایه‌گذاران صنعت تکنولوژی حتی یک سنت در کشور خود سرمایه‌گذاری نمی‌کنند

 • کد نوشته: 5053
 • ۰۱ آبان ۱۳۹۶
 • ۰
 • عربستان سعودی و امارات متحده عربی بزرگترین سرمایه‌گذاری در حوزه صنعت تکنولوژی در جهان را انجام می‌دهند اما این کشورها حتی یک سنت را نه در منطقه و شمال آفریقا سرمایه‌گذاری نکرده‌اند و کارشناسان دلیل این امر را کوچک بودن این صنعت در خاورمیانه به دلیل نبود سرمایه اولیه، قوانین مالکیت و گران بودن هزینه ثبت شرکت و هزینه ویزای کارمندان و در نهایت ناامنی در خاورمیانه و جنگ، می‌دانند.

  بزرگترین سرمایه‌گذاران صنعت تکنولوژی حتی یک سنت در کشور خود سرمایه‌گذاری نمی‌کنند
 • به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از سی. ان. ان، حدود ۶۰ درصد سرمایه ۱۰۰ میلیارد دلاری ویژن فاند متعلق به دو کشور عربستان سعودی و امارات متحده عربی است. چندین شرکت در سراسر جهان وجود دارند که توسط سرمایه‌های این دو کشور در حال فعالیت هستند، اما عربستان سعودی و امارات متحده عربی حتی یک سنت را نه در خاورمیانه و نه در شمال آفریقا هزینه نکرده‌اند.


  کارشناسان بر این عقیده هستند که دلیل این امر نبود سرمایه‌گذاری اولیه برای رشد استارت‌آپ است تا بتوانند سرمایه‌گذارانی را در این حوزه جذب کنند.  


  در کشورهای خلیج فارس تنها دو شرکت یونیکورن (استارت‌آپ‌هایی به ارزش یک تا ده میلیارد دلار) وجود دارد، یکی کریم (Careem) که مربوط به حوزه حمل و نقل مسافر است و دیگری سوق (Souq) که یک پلتفرم تجاری است توسط شرکت آمازون در ابتدای این سال وارد خاورمیانه شد.


  ولید منصور سرمایه‌گذار ارشد شرکت‌های سرمایه‌گذاری خاورمیانه عنوان کرد که استارت‌آپ در خاورمیانه بسیار کوچکتر از آن هستند که بتوانند سرمایه‌های کلان را به خود جذب کنند. طبق آمارهای منتشر شده در ماه ژوئن درباره سرمایه‌گذاری در شرکت‌های استارت‌آپ در خاورمیانه، میزان سرمایه‌گذاری در این حوزه حدود ۴۰۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۶ بوده و این در حالی است که حجم سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها در ایالات متحده حدود ۵۸ میلیارد دلار است و در اروپا این رقم به ۱۶ میلیارد دلار می‌رسد.


  فیلیپ داوست، سرمایه‌گذار شرکت حقوقی مورگان لویس عنوان گرد : «صنعت سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها هنوز دوران طفولیت خود را سپری می‌کند».


  طبق گزارش سی. ان. ان محدودیت دیگر غیر از مسئله سرمایه‌گذاری و کوچک بودن این صنعت در خاورمیانه، مربوط به قوانین و مقرارت موجود در این صنعت و نیز قوانین مالکیت است. بعضی کشورهای حاشیه خلیج فارس از این اینکه سرمایه‌گذاران خارجی مالک ۱۰۰ درصد یک شرکت شوند ممانعت حقوقی به عمل می‌آورند.  


  همچنین مسئله دیگر این است که تأسیس چنین شرکت‌هایی در خاورمیانه نسبت به اروپا و آمریکا بسیار گران‌تر است که این امر به دلیل هزینه‌های ثبت شرکت و مبالغی است که به خاطر دریافت ویزا از کارمندان شرکت‌ها دریافت می‌کنند.


  داوست بر این عقیده است که «وجود اخبار مبنی بر جنگ و کشمکش در خاورمیانه نیز در این راستا بسیار مؤثر است و از ورود سرمایه‌گذاران به خاورمیانه جلوگیری می‌کند».


  اما با این حال بعضی سرمایه‌گذاران بر این عقیده هستند که پول کافی برای سرمایه‌گذاری در این حوزه موجود است. شرکت‌های سرمایه‌گذاری استارت‌آپ‌ها ماه گذشته بزرگترین پروژه تأسیس یک شرکت خصوصی در حوزه تک را با بودجه‌ای معادل ۲۵۰ میلیون دلار آغاز کردند.


  منصور ولید به سی. ان. ان گفت: «عدم وجود سرمایه‌گذاری در حوزه استارت‌آپ‌ها به معنای عدم وجود کارآفرینان نیست، اتفاقا برعکس کارآفرینان زیادی در کشورهای عربی وجود دارد و این کشورها اتفاقاً دارای یک اقتصاد کارآفرین هستند. مسئله بر سر وجود یک تیم حرفه‌ای است که پول‌سازی کند و این پول‌ها را در سبد ۱۵ تا ۲۰ شرکت برای ایجاد یک سیستم اقتصادی مبتنی بر این شرکت‌ها توزیع کند. این امر منجر به موفقیت، یادگیری و کار گروهی در این حوزه می‌شود». 


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *