×

بخش‌های مالی و نفت ایران در کوتاه‌مدت از تحریم در امانند

 • کد نوشته: 5184
 • ۰۲ آبان ۱۳۹۶
 • ۰
 • یک مقام سابق وزارت امور خارجه آمریکا معتقد است: کنگره این کشور در کوتاه مدت بخش های مالی و نفت ایران را تحریم اقتصادی نخواهد کرد.

  بخش‌های مالی و نفت ایران در کوتاه‌مدت از تحریم در امانند
 • به گزارش پایگاه خبری «با اقتصاد» به نقل از ایرنا، «جان هوز» رییس سابق تیم تحریم ایران وزارت امور خارجه آمریکا در دوره ریاست جمهوری «باراک اوباما» دیروز (دوشنبه) در مصاحبه با پایگاه خبری «اس اند پی گلوبال پلاتس*» آمریکا تاکید کرد: تهدید برجام، فرصت‌های بیشتری به چینی‌ها و دیگرانی می‌دهد که خیلی نگران اقدام‌های تحریمی آمریکا نیستند.


  هوز که تیمش برای افزایش فشار بر تهران و تحقق برجام با بخش خصوصی کار کرد و از واردکنندگان اصلی نفت خام ایران خواست ظرف هر ۶ ماه به میزان چشمگیری از خرید نفت خود از ایران بکاهند، اظهار کرد: حتی اگر کنگره آمریکا تحریم های اقتصادی ثانوی را دوباره بر ایران تحمیل نکند، تهدید دونالد ترامپ رییس جمهوری به خروج از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) برای شرکت های بین المللی نفتی که به سرمایه گذاری در ایران می اندیشند، نااطمینانی فزاینده ایجاد کرده است و این ممکن است در نهایت از سرمایه گذاری چین در اروپا حمایت کند. 


  وی ادامه داد: تردید شرکت‌های اروپایی در مورد سرمایه گذاری در ایران بیشتر می‌شود، حتی اگر دولت‌هایشان از آنها در برابر تحریم‌های جدید احتمالی آمریکا حمایت بیشتری کنند. 


  به اعتقاد هوز، علاقه شرکت های خارجی به انجام کسب و کار در ایران که پس از کاهش تحریم های غرب در پی امضای برجام به وجود آمد، صدمه می‌خورد حتی اگر کنگره آمریکا تصمیم بگیرد که هیچ تحریم جدیدی علیه ایران وضع نشود. 


  وی تاکید کرد: صرفه نظر از اهمیت اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران و بدون توجه به اینکه چه اتفاقی خواهد افتاد، نتیجه قطعی کاهش فعالیت‌های تجاری در ایران است. 


  به گفته این مقام سابق وزارت امور خارجه آمریکا، بخشی از آنچه اتفاق می‌افتد بستگی به این دارد که اروپایی‌ها چگونه به تصمیم کنگره آمریکا واکنش نشان دهند و چطور از شرکت‌هایشان برای اینکه قادر به انجام کسب و کار در ایران باشند، حمایت کنند.


  هوز همچنین معتقد است: تصمیم اخیر ترامپ برای خودداری از تایید برجام تلاش‌های دیپلماسی بعدی را سخت تر خواهد کرد.


  به گفته وی، این اقدام ترامپ به یقین از اعتبار آمریکا در جهان می کاهد و تعهد این کشور نزد متحدانش زیر سوال می‌برد.


  این مقام سابق وزارت امور خارجه آمریکا اضافه کرد: به یقین در طول زمان این امر مساله تحریم‌ها در ایران را حادتر می‌کند و احتمال تغییر چشم انداز در آینده زیاد است. 


  ترامپ از تایید پایبندی ایران به برجام در آخرین دوره ۹۰ روزه‌ای که توسط کنگره این کشور تعیین شده بود، خودداری کرد.


  نمایندگان کنگره آمریکا اینک باید در مورد تحمیل دوباره تحریم ها بر ایران تصمیم بگیرند یا قوانین نظارتی برای محدود کردن نقص‌های برجام را افزایش دهند. 


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *