پایبندی اوپک، قیمت نفت را افزایش داد


به گزارش پایگاه خبری «با اقتصاد» به نقل از ایسنا، نفت برنت برای تحویل در دسامبر در بازار لندن پنج سنت افزایش یافت و به ۵۷.۴۲ دلار در هر بشکه رسید. بهای معاملات این بازار روز دوشنبه با ۳۸ سنت کاهش بسته شده بود.


بهای معاملات نفت خام آمریکا برای تحویل در دسامبر در بازار نیویورک پنج سنت افزایش یافت و به ۵۱.۹۵ دلار در هر بشکه رسید.


آمارها نشان می‌دهد صادرات نفت عراق از ابتدای ماه میلادی جاری تاکنون به دلیل صادرات کمتر از هر دو منطقه شمال و جنوب این کشور، بیش از ۲۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته است.


به گفته توموموچی آکوتا، اقتصاددان ارشد شرکت تحقیق و مشاوره میتسوبیشی UFJ در توکیو، بازار در حال حاضر به عوامل مثبتی مانند تحولات کردستان عراق، کندی روند رشد دکل‌های حفاری آمریکا و احتمال تمدید توافق کاهش تولید اوپک متمرکز شده است.


صادرات نفت خام از خط لوله تحت کنترل منطقه کردستان عراق به بندر سیهان ترکیه بعد از ظهر روز دوشنبه ۱۳ درصد افزایش یافت و به ۲۸۸ هزار بشکه در روز رسید، اما همچنان کمتر از نصف سطح معمول به شمار می‌رود.


تاخیر در یکی از نقاط بارگیری عراق در کمتر شدن میزان صادرات نقش داشته است. عراق می‌تواند تا پایان اکتبر صادرات جنوب را افزایش دهد و قصد دارد چنین کاری انجام دهد. جبار اللعیبی، وزیر نفت عراق، اوایل هفته جاری اظهار کرده بود صادرات از جنوب کشور ۲۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته تا کاهش صادرات از منطقه شمالی را جبران کند.


بر اساس گزارش رویترز، کاهش صادرات عراق در شرایطی روی می‌دهد که اوپک به همراه روسیه و تولیدکنندگان متعدد دیگر با هدف حذف مازاد عرضه و حمایت از قیمت‌ها، توافق کرده‌اند تولیدشان را تا مارس سال ۲۰۱۸ حدود ۱.۸ میلیون بشکه در روز کاهش دهند. اوپک اعلام کرده نرخ پایبندی کشورهای اوپک و غیراوپک به توافق کاهش تولید در سپتامبر به ۱۲۰ درصد رسیده که بالاترین میزان از ژانویه تاکنون است و کمک کرده ذخایر نفت کشورهای سازمان توسعه و همکاری اقتصادی کاهش بیشتری پیدا کند.


در این بین انتظار می‌رود آمار نشان دهد ذخائر نفت آمریکا هفته گذشته ۲.۵ میلیون بشکه کاهش پیدا کرده است. گروه صنعتی بیکرهیوز روز جمعه اعلام کرد شمار دکل‌های حفاری نفت آمریکا در هفته منتهی به ۲۰ اکتبر هفت حلقه کاهش یافته و به ۷۳۶ حلقه رسیده است.


 


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *