انتقاد شدید مالک بزرگترین صندوق تأمین سرمایه در جهان از اقتصاد آمریکا


به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از بیزنس ایسنایدر، ری دالیو بنیان‌گذار شرکت بریج‌واتر که بزرگترین شرکت صندوق تأمین سرمایه در جهان است با عباراتی تند و با ارائه آمارهای مختلف از اقتصاد ایاالات متحده به شدت انتقاد کرد. مالک این شرکت ۱۶۰ میلیارد دلاری در سخنانی عنوان کرد که اکنون اقتصاد ایالات متحده به دو قسمت ۴۰ درصدی‌ها و ۶۰ درصدی‌ها تقسیم شده است و سیاست‌گذاری آمریکا و سیاست‌های فدرال رزرو باید بر مبنای ۶۰ درصدی‌هایی باشد که اکنون زندگی دشواری را از سر می‌گذرانند. او در سخنانش تأکید کرد که اکنون میانگین درآمدهای واقعی خانوارها در میان ۶۰ درصد از مردم آمریکا از سال ۱۹۸۰ تاکنون رو به کاهش است و این در حالی است که برعکس میانگین درآمدهای واقعی ۴۰ درصد بالای جامعه در حال افزایش است.


او همچنین به آمارهای دیگر نیز اشاره کرد و عنوان کرد اکنون ۴۰ درصد بالای جامعه ۱۰ برابر ۶۰ درصد پایین جامعه ثروت دارند در حالی که این رقم در سال ۱۹۸۰، حدود  ۶ برابر بود.


ری دالیو که اکنون هدایت بزرگترین صندوق تأمین سرمایه در جهان را بر عهده دارد، ادامه داد که تنها یک سوم افرادی که در ۶۰ درصد پایین جامعه آمریکا هستند، توانایی پس‌انداز بخشی از درآمد خود چه به صورت نقد و چه به صورت دارایی‌های مالی را ندارند.


مالک شرکت بریج‌واتر عنوان کرد تنها یک سوم از افرادی که در ۶۰ درصد پایین جامعه قرار دارند از حساب بازنشستگی برخوردار هستند که آن هم میانگین کمتر  از۲۰ هزار دلار در سال است.


دالیو در صحبت‌های خود به میزان مرگ و میر طبقه ۶۰ درصدی‌ها پرداخت و گفت از سال ۲۰۰۰ به بعد میزان مرگ و میر در میان این افراد ۲۰ درصد افزایش یافته است که بیشترین میزان این مرگ و میر ناشی از اعتیاد  است که دو برابر میزان مرگ و میر در سال ۲۰۰۰ است و همچنین میزان خودکشی نیز از سال ۲۰۰۰ تا کنون بالای ۵۰ درصد است.


او در باب مسئله آموزش در ایالات متحده عنوان کرد ۴۰ درصد بالای جامعه آمریکا چهار برابر بیشتر از  ۶۰ درصدی ها صرف آموزش می‌کنند.


این سرمایه‌دار آمریکایی بیان کرد که از سال ۱۹۸۰ تاکنون نرخ طلاق در ایالات متحده در میان طبقه سفیدپوست بدون مدرک دانشگاهی بیشتر از دو برابر افزایش یافته است یعنی از ۱۱ درصد در سال ۱۹۸۰ به ۲۳ درصد تاکنون رسیده است.


از منظر دالیو اقتصاد ایالات متحده آن طور که ظاهراً به نظر می‌رسد اقتصاد سالمی نیست و این هشدار جدی از همه مهمتر است: «میزان استرس بین افراد در ۵ تا ۱۰ سال آینده به دلیل تغییرات دموگرافیک و تکنولوژیک به شدت افزایش خواهد یافت».


 


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *