×

زبان مشترک ضرورت سرمایه گذاری خارجی است

 • کد نوشته: 5253
 • ۰۳ آبان ۱۳۹۶
 • ۰
 • انتظار صد درصدی از برجام برای اینکه سرمایه گذاران خارجی را سرازیر ایران کند، ساده انگاری است چون برجام فقط موانع بین المللی و حقوقی که در مسیر پیشرفت ما گذاشته شده بود را می تواند برطرف کند نه برخی کوتاهی هایی که خودمان آنها را رقم زده ایم.

  زبان مشترک ضرورت سرمایه گذاری خارجی است
 • ایران سرشار از فرصت های سرمایه گذاری است و داشتن زبان مشترک در قواعد سرمایه گذاری عامل بروز و ظهور تمامی ظرفیت های تأمین منابع مالی از سوی طرف های خارجی در کشور می شود.


  به گزارش پایگاه خبری “بااقتصاد”، محمد رضا عربی معاون سابق نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان مطلب فوق درباره جذب سرمایه گذاری خارجی، گفت: در بیشتر صنایع ظرفیت های لازم برای سرمایه گذاری خارجی وجود دارد. از معدنی ها و پتروشیمی ها گرفته تا در حوزه مواد مصرفی مثل مواد غذایی، ساخت و ساز و غیره، قابلیت سرمایه گذاری با هدف رشد و توسعه صنایع وجود دارد.


  وی در ادامه افزود: نکته ای که در خصوص استفاده و بهره مندی از فرصت های سرمایه گذاری وجود دارد با زبان مشترک بهینه می شود.


  این فعال اقتصادی با بیان اینکه در چند سال اخیر به دلیل قطع ارتباط و تعامل با دنیا به خیلی از استانداردهای مالی دست پیدا نکرده و از آن عقب مانده ایم، گفت: اینکه در حال حاضر از برجام به تنهایی انتظار و توقع داشت که فاصله به وجود آمده این چند سال بین ما و دنیا را پر کند، تفکر نادرستی است.


  عربی خاطر نشان کرد: انتظار صد درصدی از برجام برای اینکه سرمایه گذاران خارجی را سرازیر ایران کند، ساده انگاری است. برجام فقط موانع بین المللی و حقوقی که در مسیر پیشرفت ما گذاشته شده بود را می تواند برطرف کند نه برخی کوتاهی هایی که خودمان آنها را رقم زده ایم.


  معاون سابق نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس که هم اکنون در بخش خصوصی حوزه معدن مشغول به فعالیت است، درباره راه برون رفت از شرایط فعلی گفت: تا شرایط ما به نقطه نظرهای طرف خارجی نرسد یا حداقل نزدیک نشود، آنها حاضر به سرمایه گذاری در ایران نیستند.


  وی در این باره توضیح داد: شفافیت در صورت های مالی، قابلیت اتکاء صورت های مالی، مشخص بودن ساختار سهامداری و بعضی از استانداردهای نظام بانکی شاخصه هاییست که برای هر سرمایه گذاری چه داخلی و خارجی و در هر ابعادی اعم از کوچک و بزرگ برای تصمیم گیری نهایی مهم و اثر گذار است و نمی توان این خواسته ها را به دلیل نزدیک نبودن با استانداردهای ملی غیر منطقی خواند.


  عربی ادامه داد: تا مشکل های ساختاری و زیر بنایی حل نشود حتی با فرض تمایل خارجی ها به سرمایه گذاری در ایران به دلیل ساختارهای داخلی کشورشان امکان حضور در کشور ما را پیدا نمی کنند.


  وی راه نزدیک شدن طرفین به یکدیگر را در گروی یک برنامه ریزی هدفمند خواند و گفت: ما ظرفیت لازم برای سرمایه گذاری در کشور را داریم بنابراین اگر بتوانیم با تعریف یک بازه زمانی ۲ ساله حداقل استانداردهای مورد نیاز این دسته از سرمایه گذران را در اختیار آنها قرار بدهیم می توانیم روی این بخش اثرگذار در تأمین منابع مالی کشور حساب جدی باز کنیم.


   


  منبع:سنا


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *