×

عربستان سعودی یک ابرشهر تمام اتوماتیک با بودجه اولیه ۵۰۰ میلیارد دلار می‌سازد

 • کد نوشته: 5269
 • ۰۳ آبان ۱۳۹۶
 • ۰
 • شاهزاده محمد بن سلمان در کنفرانس خبری با حضور سرمایه‌گذاران در ریاض از پروژه‌ای جدید در کشورش سخن به میان آورد که بر مبنای آن قرار است دولت عربستان سعودی در ادامه تلاش‌هایش برای دور شدن از اقتصاد نفتی شهری تمام‌اتوماتیک با انرژی‌های تجدیدپذیر در کنار دریای سرخ و در مرزهای مصر و اردن با بودجه اولیه ۵۰۰ میلیارد دلار بسازد.

  عربستان سعودی یک ابرشهر تمام اتوماتیک با بودجه اولیه ۵۰۰ میلیارد دلار می‌سازد
 • به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از سی. ان. ان، شاهزاده عربستان سعودی محمد بن سلمان در کنفرانس خبری روز سه شنبه در ریاض از پروژه‌ایی رونمایی کرد که بر مبنای آن عربستان سعودی قصد دارد بودجه‌ای به ارزش ۵۰۰ میلیارد دلار برای ساخت یک ابر شهر تمام اتوماتیک اختصاص دهد.


  این آخرین سری از ابرپروژه‌هایی است که برای شکل‌دهی به اقتصاد عربستان سعودی طراحی شده است. محمد بن سلمان در این کنفرانس خبری به سرمایه‌گذاران گفت: «ما تلاش می‌کنیم که فقط با رؤیاپردازان کار کنیم». او ادامه داد: «این شهر مکانی برای افراد یا شرکت‌های متعارف و موجود نیست».


  این ابرپروژه که محمد بن سلمان وعده ساخت آن را داد در واقع کاملاً با انرژی‌های تجدیدپذیر و نیز تکنولوژی تمام اتوماتیک فعالیت می‌کند و قرار است که تاکسی‌های بدون راننده نیز کار جابجایی مسافران را بر عهده بگیرند، همچنین اینترنت با سرعت بسیار بالا و کاملاً رایگان از ویژگی‌های این شهر است.


  صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی در بیانیه‌ای اعلام کرد که تمامی خدمات و فرآیندها در این شهر جدید به صورت ۱۰۰ درصد اتوماتیک خواهد بود با این هدف که بتواند به کاراترین و اثربخش‌ترین مقصد در تمام جهان تبدیل شود.


  این صندوق همچنین اعلام کرد این شهر کاملاً مستقل از چهارچوب دولتی کنونی عربستان سعودی است و به اندازه ۲۶ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع در کناره دریای سرخ ساخته خواهد شد. طبق گفته صندوق مرزهای این شهر در امتداد مرزهای دو کشور مصر و اردن خواهد بود.


  شهری که شاهزاده بن سلمان وعده ساخت آن را داد، طبق گفته صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی در یک مکان کاملاً سبز ساخته خواهد شد و تبدیل به یک مکان استثنایی خواهد شد که در تاریخ تمامی مکان‌هایی که تاکنون ساخته شده‌اند بی‌سابقه است و با آنها متفاوت است.


  بودجه ساخت این شهر نیز ۵۰۰ میلیارد دلار از طریق بودجه دولتی و نیز سرمایه‌گذاری داخلی و بین‌المللی است که می‌خواهند در ساخت این شهر همکاری کنند.


  این پروژه توجه سرمایه‌گذاران بین‌المللی از قبیل بنیان‌گذار سافت‌بانک یعنی ماسایوشی سان و نیز رئیس هیئت مدیره بلک‌استون استیفن شوارتزمن را به خود جلب کرد که در آنجا در کنار شاهزاده محمد بن سلمان در پنلی که به مناسبت این پروژه دایر شده بود حضور داشتند.


  بنیان‌گذار سافت‌بانک در کنفرانس خبری گفت: «این شهر جدید یک فرصت خیلی عالی است. اول چیزی نفهمیدم اما وقتی مکانی که شهر قرار است در آن ساخته شود را دیدم به خودم گفتم: Wow!!».


  ماسایوشی سان همچنین گفت در این پروژه سرمایه‌گذاری خواهد کرد.


  شاهزاده بلندپرواز سعودی گفت: «این یک چالش بزرگ است… ما می‌دانیم که این پروژه زمان‌بر است… ما از این بابت که بتوانیم ایده‌های جدید و خلاقانه‌ای برای ساخت این شهر به کار ببریم تحت فشار هستیم».


  هدف از پروژه‌های اینچنینی عربستان سعودی دور شدن از اقتصاد مبتنی بر نفت است. دولت همچنین اعلام کرده است که قرار است سه میلیارد دلار در صنعت سرگرمی سرمایه‌گذاری کند. 


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *