×

اوپک بر سر دوراهی

 • کد نوشته: 5279
 • ۰۳ آبان ۱۳۹۶
 • ۰
 • در حالی اوپک همزمان با مذاکره برای تمدید توافق کاهش تولید تا پایان سال ۲۰۱۸ (اواسط دی ماه ۱۳۹۷)، استراتژی خروج از این توافق را نیز بررسی می کند که کاهش تولید برای حفظ ذخایر نفت و افزایش قیمت آن، از سال ۲۰۱۶ در دستور کار اوپک قرار گرفته بود.

  اوپک بر سر دوراهی
 • به گزارش پایگاه خبری «با اقتصاد» به نقل از ایرنا، بلومبرگ به نقل از چند منبع خبری که خواستند نامشان بیان نشود، با این اقدام به سرمایه گذاران اطمینان می‌دهند که سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به محض تمام شدن اعتبار توافق کاهش تولید، بازار را به سیل نفت نخواهد بست، بلکه برای آن برنامه ریزی دارد. 


  به نوشته بلومبرگ، این گفت و گوها که هنوز در مرحله مقدماتی است، مکمل توافق کاهش تولید بوده و هدف از طرح آن، افزایش تاثیر توافق کاهش تولید نفت در سال ۲۰۱۸ بیان شده است.


  احتمال می‌رود اوپک در نشست ۳۰ نوامبر (۹ آذر) این سازمان در وین با چارچوب کلی این برنامه موافقت کند، لیکن برنامه دقیق آن تا اواخر سال ۲۰۱۸ محرمانه باقی می‌ماند.


  اوپک در نشست رسمی ۳۰ نوامبر ۲۰۱۶ (دهم آذرماه ) ۱۳۹۵ خود در وین، برای نخستین بار از سال ۲۰۰۸ میلادی با کاهش تولید موافقت کرد تا با کاهش مازاد عرضه نفت در بازارها، به بالا رفتن سطح قیمت‌ها کمک کند. 


  براساس این توافق، مقرر شد اوپک یک میلیون و ٢۰۰ هزار بشکه در روز از سطح تولید خود بکاهد. 


  ۱۴ کشور الجزایر، آنگولا، اکوادور، گینه استوایی، گابن، ایران،عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان، امارات متحده عربی و ونزوئلا عضو اوپک هستند. 


  ایران، نیجریه و لیبی تا رسیدن به سطح تولید پیش از بحران خود از برنامه کاهش تولید اوپک مستثنی شدند. 


  اوپک همچنین موفق شد بیستم آذرماه ۱۳۹۵، تولیدکنندگان نفت غیراوپک شامل روسیه، قزاقستان، گینه، جمهوری آذربایجان، سودان، مالزی، عمان، بولیوی، مکزیک، بحرین و برونئی را با خود همراه سازد. 


  این تولیدکنندگان نیز در مجموع با کاهش ۶۰۰ هزار بشکه در روز از تولید نفت خود موافقت کردند. 


  وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو اوپک در نشست رسمی چهارم خرداد امسال این سازمان با تمدید توافق کاهش تولید نفت برای ۹ ماه دیگر موافقت کردند.


   


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *