×

تکمیل ظرفیت‌های خالی تولید نفت

 • کد نوشته: 1360
 • ۲۳ شهریور ۱۳۹۶
 • ۰
 • آمار تولید نفت ایران در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ براساس گزارش ماهانه اوپک حاکی از آن است که تولید نفت‌خام ایران در سه ماهه اول سال ۱۳۹۶ (سه ماهه دوم سال ۲۰۱۷) ۷ درصد رشد داشته است.

  تکمیل ظرفیت‌های خالی تولید نفت
 • به گزارش پایگاه خبری «با اقتصاد» به نقل از خبرآنلاین، بخش نفت یکی از بخش‌های مهم اقتصاد ایران محسوب می‌شود؛ به طوری که ستانده این بخش تاثیرپذیری بسیار پایینی از تولیدات سایر بخش‌های اقتصادی داشته، اما در عین حال میزان سطح فعالیت در این بخش از کانال‌های مختلفی از جمله هزینه‌های جاری و عمرانی (که در خدمات عمومی و بخش ساختمان دولتی هزینه می‌شوند) بر ستانده سایر بخشهای اقتصادی تاثیرگذار است.


  بر اساس اعلام بانک مرکزی گروه نفت در سال ۱۳۹۵ حدود ۶۲ درصد رشد داشته است که باعث رشد ۹.۸ درصدی تولید ناخالص داخلی شده است؛ این در حالی است که براساس اعلام مرکز آمار ایران، بخش استخراج نفت و گاز طبیعی در سال ۱۳۹۵ برابر ۳۵.۳ درصد رشد داشته که باعث رشد ۵.۸ درصدی رشد تولید ناخالص داخلی شده است.


  گزارش‌ها نشان می‌دهد ارزش افزوده این بخش در سال ۱۳۹۵ به سطح ارزش‌افزوده آن در سال ۱۳۹۰ رسیده است که به نوعی به معنای تکمیل ظرفیت‌های خالی تولید این بخش است، بنابراین رشد بالایی برای این بخش در سال ۱۳۹۶ قابل انتظار نخواهد بود.  از سوی دیگر، آمار تولید نفت ایران در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ براساس گزارش ماهانه اوپک حاکی از آن است که تولید نفت‌خام ایران در سه ماهه اول سال ۱۳۹۶ (سه ماهه دوم سال ۲۰۱۷) ۷ درصد رشد داشته است.


  به طور کلی براساس برآوردهای مرکز پژوهش‌های مجلس گروه نفت در سال ۱۳۹۶ حدود ۴.۱ درصد رشد خواهد داشت.


   


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *