غلبه عرضه بر تقاضا در بازار سهام


به گزارش پایگاه خبری “بااقتصاد”، شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران(تدپیکس) در پایان معاملات امروز دوشنبه ۸ آبان ماه ۹۶ با افزایش ۶۰ واحدی روی رقم ۸۷ هزار و ۴۷۷ واحد ایستاد.شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۱۱ واحدی عدد ۱۷ هزار و ۴۴۰ واحد را به نمایش گذاشت.شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۴۰ واحدی به رقم  ۹۴ هزار و ۲۱۹  واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۱۱۶ واحدی به رقم  ۶۱ هزار و ۷۹  واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۲۶۰ واحدی عدد  ۱۹۱ هزار و ۸۸۰  واحد را به نمایش گذاشت.


امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۸ واحدی روی رقم ۹۶۹ واحد ایستاد.


براساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد پالایش نفت بندر عباس با ۸۴ واحد ، ایران خودرو با ۲۹ واحد و پتروشیمی پردیس با ۲۳ واحد افزایش بیشترین تاثیرمثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.


در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت های فولاد مبارکه با ۸۲ واحد ، همراه اول با ۲۹ واحد و معدنی و صنعتی گل گهر با ۲۴ واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند.


ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۱۹۳ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۸۴۶ میلیون سهم  و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۱ هزار و ۴۲۹  نوبت داد و ستد بود.


طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های فرابورس ایران حق تقدم خرید سهام سیمان آرتا اردبیل، حق تقدم خرید سهام سیمان شاهرود، حق تقدم خرید سهام سیمان ارومیه، پتروشیمی شیراز، کربن ایران، صنعتی پارس مینو، سرمایه‌گذاری توسعه آذربایجان، مجتمع کشت و صنعت چین چین، تولید برق عسلویه مپنا، ریل‌پرداز سیر، توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی، آهن و فولاد ارفع، فرآورده‌های غذایی و قند چهارمحال از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های داروسازی تهران شیمی، واحدهای سرمایه‌گذاری گنجینه آینده روشن، فرآورده‌های سیمان شرق، فرآورده‌های نسوز پارس، بانک خاورمیانه متوقف شدند.


امروز در بازار ۲ بورس تهران که به معاملات درون گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد بیش از ۲۲۲ میلیون سهم بانک ملت به ارزش بیش از ۲۱ میلیارد تومان از کد سرمایه‌گذاری صبا تأمین به کد گروه مالی ملت و بازارگردان این بانک واگذار شد.


طی روزهای اخیر حجم‌های عمده‌ای از کد سرمایه‌گذاری صبا تأمین وابسته به شستا به کد گروه مالی ملت و بازارگردان ‌آن با معاملات انتقالی مواجه بوده است.


در قرارداد اختیار فروش تبعی سهام بانک ملت نیز امروز بیش از ۲۲۸ میلیون برگه به  ارزش کمتر از ۲۳ میلیارد تومان کد به کد شد. در سرمایه‌گذاری غدیر اما کمتر از ۲۶ میلیون سهم به ارزش بیش از ۳ میلیارد تومان میان سهامداران عمده این سهم با معاملات انتقالی روبه‌رو بود. 


در معدنی و صنعتی گل‌گهر اما بیش از ۱۱ میلیون سهم به ارزش بیش از ۳ میلیارد تومان میان سهامداران عمده این سهم با معاملات انتقالی روبه‌رو شد و همچنین ۱۱ میلیون سهم بیمه آرمان به ارزش کمتر از یک میلیارد تومان کد به کد شد.


همچنین ۴.۵ میلیون واحد سرمایه‌گذاری صندوق اعتمادآفرین پارسیان به ارزش کمتر از ۵۰۰ میلیون تومان به کدهای انتقالی این صندوق انتقال یافت. در آسان‌پرداخت پرشین نیز اندکی بیش از ۴ میلیون سهم به ارزش بیش از ۶ میلیارد تومان از سوی بازارگردان این سهم با معاملات انتقالی روبه‌رو شد.


بر اساس این گزارش امروز بورس تهران در حالی زیر سایه معاملات کد به کد و انتقالی بازارگردان‌های حامی معامله‌گران بورس شاهد غلبه عرضه بر تقاضای سهام در اغلب نمادهای معاملاتی به ویژه میان بازار دومی‌ها و شرکت‌های برخوردار از سرمایه پایین بود که گروه خودرویی‌ها و قطعه‌سازها با اقبال خریداران اغلب حقیقی سهام روبه‌رو شد. 


امروز در گروه فلزات اساسی نیز فولادی‌ها در حالی شاهد عرضه پرحجم سهام از سوی معامله‌گران اغلب حقیقی بودند که بازارگردان‌های حقوقی در دامنه نوسان منفی فرصتی برای جمع‌آوری سهام پیدا کردند و گروه پالایشی‌ها نیز همزمان با آغاز به کار بازارهای جهانی و رفت و برگشت قیمت جهانی نفت خام به قیمت‌های قبلی دوباره با معاملات متعادل در این گروه روبه‌رو شدند.


در گروه بانک‌ها نیز اگر چه این روزها زمزمه تغییر مدیران بانکی از جمله در بانک‌های ملت، مسکن، رفاه و بانک ملی ایران مطرح شده اما نکته قابل تأمل اینکه طولانی شدن توقف نماد معاملاتی بیش از ۶ ناشر بانکی، لزومبازنگری در قوانین و چارچوب‌ جاری در بازار سرمایه کشور در مورد عملکرد ناشران و توقف و بازگشایی نمادهای معاملاتی در میان تابلوهای برتر این بازار را یاد آور شد. 


 


منبع:فارس


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *