آمریکا، آسیا را علیه چین متحد می‌کند


به گزارش پایگاه خبری «با اقتصاد» به نقل از تسنیم، روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا» امروز در تحلیلی نوشت: راهکار جدید “دونالد ترامپ” رئیس جمهوری آمریکا در جهت‌گیری آسیا به این سمت است تا برای ایجاد توازن نیروها در مقابل چین، اتحادی متشکل از آمریکا، ژاپن، هند و استرالیا بوجود آورد. البته این در حالی است که به گفته یک مقام بلندپایه وزارت خارجه آمریکا، واشنگتن قصد بازدارندگی پکن را ندارد، در واقع آمریکا با نزدیک شدن بیشتر به هند، پاکستان، مهمترین شریک چین در جنوب آسیا، را هدف حملات خود قرار داده و اسلام آباد را به حمایت از تروریسم متهم کرده است.


به عقیده کارشناسان، مقامات دهلی نیز به دنبال آن هستند تا از فناوری‌های نظامی آمریکایی برای تقویت توان نیروی دریایی خود در اقیانوس هند استفاده کند، ولی در کل حاضر به توافقی هم نخواهد شد که موجودیت این کشور را در معرض تهدید قرار دهد.


هدف از سفر ماتیس و به دنبال آن ترامپ به منطقه آسیا


دولت دونالد ترامپ برای نخستین بار است که بطور آشکار در صدد اجرای یک طرح درازمدت برای اتحاد با توکیو، دهلی و کانبراست که این گروه چهارجانبه بتواند جایگزینی برای قدرت نظامی، اقتصادی چین در منطقه آسیا بشود. آنچه این چهار کشور را به یکدیگر نزدیک کرده نیز منافع مشترک آنها و دست یابی به ارزشهای دموکراسی «به سبک غربی» است. این در حالی است که اسناد مصوبه در نوزدهمین کنگره حزب کمونیسم چین که هفته گذشته در پکن به پایان رسید، بطور دقیق گفته شده که ارزشهای دموکراتیک غربی، برای این کشور غیرقابل قبول و بی ارزش است. 


به گفته مقام وزارت خارجه آمریکا، این چهار کشور قصد دارند از امکانات خود برای توسعه ساختارهای کشورهای جنوب اسیا استفاده کنند تا آنها بتوانند از شر وابستگی به چین، رهایی یابند.


سفر “جیمز ماتیس” وزیر دفاع آمریکا به چند کشور آسیایی هم در همین راستا صورت گرفته و او پیام آشکاری نیز به مقامات پکن داد. وی گفت که «کمربندها و راههای بسیاری»، بغیر از آنچه چین درصدد توسعه آنهاست، وجود دارد. وی همچنین از اعتراض هند علیه طرح چین در زمینه ایجاد «کریدور اقتصادی از خاک پاکستان به اقیانوس هند»، حمایت کرد. مسئله این است که بخشی از این «کریدور» از خاک کشمیر می گذرد که هند ادعای حاکمیت بر آن را دارد.  


لازم به یادآوری است که در آخر این هفته نیز قرار است دونالد ترامپ برای نخستین بار سفر دوره ای به منطقه آسیا داشته باشد و سفر رئیس پنتاگون به منطقه هم در واقع فراهم کننده مقدمات این سفر بوده است. امکان ایجاد اتحاد چهارجانبه «آمریکا-ژاپن-هند-استرالیا»، هرچند هنوز غیرعلنی است، ولی از هم اکنون در مطبوعات و شبکه های اجتماعی هند، بازتاب گسترده داشته است.


هند مایل نیست به روابطش با روسیه و ایران آسیبی برسد


“وینای شوکلا” مدیر مجله «ایندیا استراتژیک» در گفتگو با این روزنامه یادآور شده است: «موضوع ایجاد این گروه چهارجانبه از مدتها قبل مورد نظر بوده، برای همه آنها نگران رشد توان چین در همه زمینه ها هستند، بویژه نادیده گرفتن حقوق بین الملل از سوی مقامات پکن در منطقه دریای چین جنوبی که هند نیز از طریق آن به اقیانوس آرام متصل می شود و این منطقه از این جهت برای دهلی مهم است و حتی مبادلات بازرگانی هند با روسیه نیز از این راه آبی صورت می گیرد.»


به عقیده این کارشناس، مقامات دهلی موافقت کرده‌اند که برای ایجاد چنین اتحاد چهارجانبه‌ای با واشنگتن همکاری کنند، ولی در عین حال مایل نیستند تا سیاست بین‌المللی از سوی آمریکا به آنها دیکته شود و آن‌ها بتواند با همه کشورهای منطقه، از جمله روسیه، چین و ایران هم روابط خوبی داشته باشند.


وی افزود: «روسیه برای هند یک شریک راهبردی است و همکاریهای دو کشور در عرصه نظامی-فنی بسیار نزدیک است. روابط هند با ایران نیز بسیار مهم و حساس است و مقامات دهلی می دانند که اگر بخواهند در منطقه اورآسیا دارای نفوذ باشند، لازم است تا روابط حسنه خود با تهران را حفظ کنند. بنابراین هند قصد ندارد سیاست مستقل خویش در برقراری روابط با روسیه و ایران را، برغم خواسته آمریکا، از دست بدهد.»   


 


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *