همایش بین المللی”بازار سرمایه ایران، تنوع بیشتر؛بازده بالاتر”


 


به گزارش پایگاه خبری “بااقتصاد” ،همایش بین المللی ” بازار سرمایه ایران، تنوع بیشتر؛بازده بالاتر” امروز ۹ آبان شروع به کار کرد. در این همایش سازمان بورس اوراق بهادر تهران میزبان ۴۵ مقام ارشد اقتصادی، مالی، سیاسی و سرمایه گذاران ۱۶ کشور جهان است.


 


شاپور محمدیرئیس سازمان بورس اوراق بهادار  امروز در نمایشگاه بورس بانک و بیمه کیش با اشاره به کیفیت اوراق بهادار اسلامی از نظر شریعت گفت: تفاوت سرمایه گذاری در اوراق مشارکت اسلامی نسبت به اوراق مرسوم در دنیا، نحوه هزینه کرد در منابع است، به طوری که جذب این منابع چشم انداز مشخصی را به مشارکت می‌گذارد و طرح‌های توسعه‌ای برای سرمایه گذار شناخته شده است.


وی ادامه داد: یکی از ویژگی‌های مثبت این راهکار کاهش ریسک است، چون وقتی محل سرمایه گذاری مشخص باشد ریسک کمتری خواهد داشت. بعضی از عقود ما لزوما سود ثابت نیست، ولی در کشورهای مختلف صندوق‌های با درآمد ثابت سود قطعی ارایه می‌دهند.


رئیس سازمان بورس ادامه داد: اوراق مشارکت از قدیم در بازار سرمایه ما وجود داشته و بعد از آن اوراق قرضه به وجود آمد که به دلیل محدودیت‌هایی ، اسناد خزانه اسلامی به جای آن در کشور منتشر شد.


وی ادامه داد: امکان انتشار صکوک استصناع (اوراقی برای ایجاد صنعت) در ایران وجود دارد. اوراق اجاره نوع دیگری از این اوراق است که در کشور ما وجود دارد. این اوراق برای اجاره دادن یک تجهیزات یا هواپیما و قطار می‌تواند استفاده شود.


محمدی اضافه کرد: کاری که بازار سرمایه ایران انجام داده، این است که برای جلوگیری از شتاب زدگی سرمایه گذاران، صندوق تثبیت بازار سرمایه را ایجاد کرده است. این صندوق به سرمایه گذاران اطمینان می‌دهد، از رفتارهای غیر منطقی جلوگیری کند.


وی افزود: در کشور ما اکثر اوراق بدهی تضمین بانکی دارد و این یکی از دلایل گران تر شدن تامین مالی است. سازمان بورس به دنبال رتبه بندی بوده تا تامین مالی ارزان تر شود، البته در آن صورت دیگر ریسک صفر وجود نخواهد داشت. اگر بتوانیم رتبه بندی را برای شرکت های لیست شده در بورس و اوراق داشته باشیم این اتفاق می افتد. سرمایه گذاران خارجی می توانند در این زمینه به بازار سرمایه ما وارد شوند.


 رییس سازمان بورس ادامه داد: در برخی از کشور ها به این نتیجه رسیدیم که با پول‌های محلی مبادله داشته باشیم که نگرانی‌های استفاده از دلار در مبادلات را از بین می برد.


 


منبع:فارس


 


 


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *