شکنجه تابستانی به پایان رسید


به گزارش بااقتصاد به نقل از مارکا، مروری بر اظهارات مدیران بارسلونا در دو ماه گذشته نشان می دهد که چه کلاه بزرگی بر سر هواداران بارسا رفته و اینکه عیار واقعی مدیریت باشگاه بزرگی چون بارسلونا چه بوده است.


نقل و انتقالات هم به پایان رسید بدون اینکه بارسلونا حتی به نیمی از آنچه که انتظار داشت دست یابد. هافبکی که قرار بود خط میانی بارسا را نسبت به فصل گذشته تقویت کند هرگز جذب نشد و در عوض نیمار هم از دست رفت. دو خریدی که قرار بود طی دو روز گذشته به سرانجام برسند هرگز به بارسلونا نیامدند تا ارنستو والورده بر خلاف توقعاتش، تیمی رقابتی تر و بهتر را در ابتدای سپتامبر در اختیار نداشته باشد.


نه لیورپول و نه پی اس جی مقاومت شان در مقابل خواسته های بارسا شکسته نشد و تلاش های لحظه آخری برای دیبالا هم به سرابی شبیه بود.


عدم داشتن برنامه ای صحیح برای نقل و انتقالات و آینده نگری بسیار ضعیف در کادر مدیریتی بارسلونا در نهایت سبب شد که بارسلونا تنها ۴ بازیکن جدید به خدمت بگیرد(دلوفئو، سمدو، پائولینیو و دمبله) و در جذب ستاره هایی که مدنظر داشت نیز ناکام مطلق باشد.


نیمار


همه چیز با نیمار شروع شد. پس از برگزاری مراسم ازدواج مسی تقریبا همه بازیکنان می دانستند که نیمار قصد جدایی و پیوستن به پی اس جی را دارد به جز مدیران باشگاه. اولین واکنش آنها به این خبر تکذیب بود و تکذیب. ژوردی مستره، یکی از مدیران ارشد بارسلونا خبر از ماندنی شدن ۲۰۰ درصدی نیمار داد و رئیس باشگاه همه چیز را به شایعات رسانه ای نسبت داد. 


مدیران بارسا هرگز پیش بینی نمی کردند که نیمار قصدی جدی برای جدایی دارد و این احتمال را در نظر نگرفتند. آنها زمانی متوجه جدیت این قضیه شدند که دیگر کار از کار گذشته بود. بارتومئو پس از جدایی نیمار گفت که حالا حداقل بودجه ای کلان در اختیار دارند غافل از اینکه پس از انتقال نیمار، بازار دیگر مثل گذشته نبود و تیم ها با علم به اینکه بارسلونا با پول کلانی وارد نقل و انتقالات شده(۲۲۲ میلیون یورو)، ارقامی نجومی روی بازیکنان خود گذاشتند.


همین شد که بارسا در نهایت نتوانست حتی یک یورو برای بازیکنی ۳۰ ساله مثل پائولینیو از گوانگژو تخفیف بگیرد و برای او ۴۰ میلیون یورو هزینه کرد. دمبله ای که سال گذشته ۱۵ میلیون یورو ارزش داشت را با ۱۴۵ میلیون یورو به خدمت گرفت و در نهایت نتوانست کوتینیو و دی ماریایی که ۱۶۰ و ۸۰ میلیون یورو قیمت گذاری شده بودند را جذب کند.


وراتی


بارسلونا از ابتدای تابستان هدفش برای تقویت خط میانی را جذب وراتی گذاشته بود. ستاره ایتالیایی پی اس جی حتی با نشریات کاتالانی عکس هم گرفت تا بیش از پیش علاقه اش برای پیوستن به بارسا را نشان دهد. در نهایت اصرار های بارسلونا نتیجه نداد و پی اس جی وراتی را مجبور به تغییر مدیر برنامه هایش کرد. آمدن رایولا در نهایت سبب شد وراتی تغییر موضع داده و به جای پیوستن به بارسا قراردادش را تمدید کند.


مدیران بارسا روزها و هفته ها از وراتی حرف می زدند اما بدون برنامه و سیاست خاصی برای جذب او، همه امیدشان وارد کردن فشار از سوی خود بازیکن روی باشگاه بود که نتیجه نداد.


کوتینیو


دیگر شکست بارسا در نقل و انتقالات کوتینیو بود.


بارسا پس از ناامیدی در جذب وراتی و به خصوص پس از جدایی نیمار به سراغ کوتینیو رفت با وجود اینکه می دانست سبک این دو بازیکن کاملا متفاوت است. مدیران بارسا تا همین شب گذشته امیدوار به معجزه بودند و اینکه لیورپول با دریافت پیشنهاد ۱۵۰ میلیون یورویی، بالاخره پای میز مذاکره بنشیند اما مالکان امریکایی لیورپول روی حرف سه هفته پیش خود ماندند و به تماس های بارسلونا پاسخ رد دادند.


فشارهای کوتینیو هم بی تاثیر بود و در نهایت شکستی دیگر در کارنامه مدیران بارسا ثبت شد. بسیاری معتقدند که از دو هفته پیش مشخص بود که جذب کوتینیو غیرممکن است و اینکه چگونه مدیریت بارسلونا زودتر به سراغ گزینه های جانشین نرفت، در نوع خود شگفت انگیز است.


ژان میشل سری


هنوز مشخص نیست که بارسلونا چرا به سراغ سری رفت و چرا به یکباره جذب او را منتفی دانست.


ستاره ساحل عاجی نیس دو هفته پیش مورد توجه بارسا قرار گرفت و تمام توافقات نیز انجام شد اما در نهایت مسئولان بارسلونا اعلام کردند که از جذب او منصرف شده اند. اشکال کار اینجا بود که آنها تصور می کردند رقم فسخ قرارداد سری ۴۰ میلیون یورو است غافل از اینکه تاریخ انقضای آن رقم فسخ سر رسیده بود و نیس حالا ۵۰ میلیون یورو برای فروش سری می خواست.


 


بیرین


بیرین، محصول آکادمی بارسلونا که در نوجوانی راهی آرسنال شده بود، گزینه اول سمت راست دفاعی بارسلونا بود. سیاست مدیران بارسا پس از اینکه در مذاکرات با آرسنال شکست خوردند همان سیاست همیشگی شان بود. اینکه خود بیرین با ایجاد فشار روی آرسنال مجوز جدایی بگیرد اما او که چند ماه پیش قراردادش را تمدید کرده بود، در متقاعد کردن ونگر ناکام ماند. در نهایت بارسلونا به جای بیرین، ۳۰ میلیون یورو برای جذب سمدو از بنفیکا هزینه کرد. بازیکنی که هنوز مورد اعتماد والورده قرار ندارد.


تغییر مدیر ورزشی


یک هفته از شروع نقل و انتقالات گذشته بود که پپ سگورا به عنوان مدیر ورزشی جدید معرفی شد و روبرت فرناندز یک درجه تنزل مقام پیدا کرد. تعدد افراد و دیدگاه ها در کادر مدیریت ورزشی در نهایت باعث ناهماهنگی های بسیاری در دو ماه گذشته شد و دودش نیز به چشم هواداران رفت.


سبایوس و تئو هرناندز


بارسلونا نبرد برای جذب دو استعداد جوان را هم به رئال واگذار کرد. عجیب اینکه مدیران بارسا تنها زمانی برای جذب سبایوس و تئو اقدام کردند که کار آنها با رئال تمام شده بود. بسیاری از کارشناسان، سبک بازی سبایوس  را نزدیک به فلسفه بارسلونا می دانستند و حتی مدیر ورزشی بتیس که مربی سابق بارسلونا نیز بود،سبایوس را به تیم سابقش توصیه کرد اما کار از کار گذشته بود. 


همین اتفاق دو سال پیش در مورد آسنسیو رخ داده بود. عدم حضور استعداد یاب های خوب و آینده نگر در بارسلونای کنونی یکی دیگر از بزرگترین ضعف های بلوگرانا محسوب می شود.


 


دی ماریا


ستاره سابق رئال و حال حاضر پی اس جی در دو سال اخیر همواره مورد علاقه بارسا قرار داشته است.


بارسلونا می دانست که پس از جدایی نیمار، پی اس جی برای فرار از نقض فیرپلی مالی مجبور به فروش چند بازیکن خود است و دی ماریا نیز یکی از گزینه ها بود. تلاش ها برای جذب این بازیکن تا ساعات پایانی نقل و انتقالات ادامه داشت و در نهایت به سرانجام نرسید چون بارسا نهایتا ۴۰ میلیون یورو برای این بازیکن پرداخت می کرد و توقع پی اس جی دریافت ۸۰ میلیون یورو بود.


در واقع مسئولان بارسا باید پیش از فروش نیمار، اقدام به جذب کوتینیو و دی ماریا می کردند تا اینچنین اسیر توقعات مالی بالای باشگاه های لیورپول و پی اس جی نشوند.


دیبالا


دو روز پیش و پس از اینکه احتمال نیامدن کوتینیو قوت گرفت، بارسلونا در تماس با یوونتوس، وضعیت دیبالا را جویا شد که طبیعتا پاسخی منفی هم دریافت کرد. اینکه چگونه مدیران  بارسلونا امید داشتند یوونتوس بهترین بازیکن خود را در روزهای پایانی انتقالات به فروش برساند باورنکردنی است.


وضعیت نابه سامان خروجی ها


امسال بازیکنانی چون متیو، نیمار، داگلاس، سامپر و منیر الحدادی از بارسلونا جدا شدند که انتقال سه تای آخری قرضی بود. بارسلونا که امید داشت گومس و آردا را هم به فروش برساند در این امر توفیقی پیدا نکرد. گومس پرتغالی که فصل گذشته ناامیدکننده ظاهر شد، در یک هفته اخیر گزینه تیم هایی چون وستهام، یووه، لیورپول و تاتنهام بود ولی بارسلونا در فروش او نیز ناکام ماند. 


همین وضعیت در مورد آردا صدق می کند. ستاره ترکیه ای که از آرسنال و تیم های چینی پیشنهادی بالا داشت، در نهایت ماندنی شد. بارسلونا حالا گومس و آردا را یک فصل دیگر در اختیار خواهد داشت در حالی که از حالا مشخص است که والورده حسابی روی شان باز نکرده است.


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *