انحراف از مسیر نقدینگی در ایران/ بنگاه‌ها در احتضارند


به گزارش پایگاه خبری «با اقتصاد» به نقل از تسنیم، علیرضا مناقبی، رئیس مجمع واردات اظهار کرد: رشد نقدینگی در هر سال باید به گونه‌ای تنظیم شود که متناسب با رشد اقتصادی کشور باشد ولی به نظر می‌رسد برخی ملاحظات سبب شده که در این خصوص دقت نظر کمتری صورت گیرد.


وی ادامه داد: نقدینگی در سال ۱۳۹۲ حدود ۴۰۰ هزار میلیارد تومان بود ولی الان از هزار و ۳۰۰ هزار میلیارد تومان هم افزایش پیدا کرده است و این برای اقتصاد کشور که به دنبال ریل گذاری برای کاهش سودهای بانکی است، نمی‌تواند چندان خوشایند باشد. مگر اینکه مردان اقتصادی دولت و بانک مرکزی برای این موضوع نقشه راه خاصی را پیش بینی کرده باشند.


به گفته مناقبی، در چهار سال گذشته حدود ۹۰۰ هزارمیلیارد تومان، نقدینگی جدید در اقتصاد ایران ایجاد شده در حالی که در این مدت، ارزش دارایی‌های ما با این تناسب رشد نکرده است و ما سیگنال‌های منفی ناشی از افزایش نقدینگی را به خوبی احساس می‌کنیم.


مناقبی با هشدار نسبت به رشد نقدینگی اضافه کرد: تجارت خارجی کشور به شکل غیر قابل تصوری به بحث نوسانات ارزی وابسته است و حیات و ممات بنگاه‌ها به بازه تغییرات نرخ ارز متکی است و اگر حجم نقدینگی کشور سبب شود که نوساناتی در نرخ ارز در کشور شکل بگیرد که بیش از توان تجار باشد، می تواند مخاطرات جدی برای بقای بنگاه های اقتصادی فعال در این حوزه ایجاد کند.


رئیس مجمع واردات اضافه کرد: نقطه نگران کننده این است که علی رغم اینکه اقتصاد ایران با رشد نقدینگی مواجه است ولی بنگاه‌های تولیدی و بازرگانی در عطش نقدینگی به احتضار افتاده‌اند. این به معنای آن است که بگوییم نقدینگی در اقتصاد ایران از مسیر خود منحرف شده است، چرا که نقدینگی وجود دارد اما در جایی که باید باشد نیست.


به گفته مناقبی، مردم در حال حاضر کسب و کار سودآوری سراغ ندارند که بخواهند سپرده‌های بانکی خود را به سمت آن هدایت کنند ولی اگر روزی مردم تصمیم بگیرند سپرده‌های خود را از بانک ها وارد بازار کنند، نه تنها اقتصاد ایران باید نگران تورم باشد بلکه باید نگران بقای بنگاه های شناسنامه دار باشد.


وی در خصوص نقش دولت ها در افزایش نقدینگی تصریح کرد: نمی‌توان گفت که رشد نقدینگی دست دولت‌ها بوده، اما واقعیت این است که موضوع تامین کسری بودجه دولت نیز مولفه بسیار مهمی بوده است که شاید سبب شده که دولت‌های مختلف جلوی رشد نقدینگی را نگیرند.


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *