در سومین ماه متوالی؛ صادرات نفت به آسیا افزایش داشت


به گزارش پایگاه خبری «با اقتصاد» به نقل از فارس، صادرات نفت ایران به آسیا در ماه سپتامبر برای سومین ماه متوالی افزایش یافت و به بالاترین رقم از ماه مارس رسید. افرایش خریدهای چین و کره جنوبی این رشد را رقم زد.


آمارهای دولتی و رهیابی نفتکش‌ها نشان داد چین، هند، کره جنوبی و ژاپن ماه گذشته میلادی اندکی بیش از ۱.۹ میلیون بشکه در روز نفت از ایران خریدند که ۵.۱ درصد از مدت مشابه سال گذشته بیشتر است. صادرات نفت ایران به آسیا در ماه سپتامبر به نسبت ماه آگوست نزدیک به ۲۰ درصد افزایش یافته است.


هنوز خریدهای نفتی مشتریان آسیایی ایران از بالاترین رقمی که در اوایل سال ۲۰۱۷ و سال گذشته ثبت شد، کمتر است.


یک فرد آگاه به بارگیری محموله‌های ایران گفت واردات مشتریان آسیایی از ایران که بخش عمده ای از صادرات نفت این کشور را تشکیل می‌دهد احتمالا در هفته‌های آینده کاهش می‌یابد؛ همانطور که در ماه اکتبر نیز محموله‌های نفت ایران برای این منطقه به کمتر از ۱.۵ میلیون بشکه در روز کاهش یافت.


صادرات نفت ایران به چین در ماه سپتامبر نزدیک به ۶۰ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشت و به حدود ۷۸۴ هزار بشکه در روز رسید اما نسبت به ماه آگوست کاهش داشت چراکه پکن در این ماه بیشترین رقم ماهیانه از سال ۲۰۰۶ را از این خریده بود.


خرید نفت کره جنوبی نیز نزدیک به یک چهارم افزایش یافته است و به اندکی بیش از ۵۰۴ هزار بشکه در روز، بالاترین رقم در ۵ ماه گذشته رسیده است.


اما صادرات نفت ایران به هند در این ماه یک سوم کاهش یافته و به روزانه ۴۱۵ هزار و ۴۰۰ بشکه رسیده است.


ژاپن نیز در ماه سپتامبر بیش از ۳۰ درصد خرید نفت از ایران را کاهش داده و به حدود ۲۱۶ هزار بشکه در روز رسیده است.


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *