نیاز ۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در حوزه معادن


به گزارش پایگاه خبری «با اقتصاد» به نقل از فارس، مهدی کرباسیان، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ، در حاشیه شرکت در اجلاس معدنی ملبورن در استرالیا گفت: ایران طی ۵ سال آینده به ۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در حوزه صنعت نیاز دارد.


وی ادامه داد: ایران تاکنون با برخی شرکت‌های اروپایی و آسیایی طی ماه‌های گذشته قراردادهایی را در همین زمینه امضا کرده است.


معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: طی دو ماه گذشته با کره جنوبی، استرالیا و دانمارک توافقاتی را انجام داده‌ایم و در حال مذاکره با آلمان نیز هستیم.


کرباسیان ادامه داد: هدف ما جذب سرمایه‌گذاری تا ۵ سال آینده است.


کرباسیان ادامه داد: ما تمام سعی خود را می‌کنیم تا سرمایه‌گذاران درستی پیدا کنیم و بخش معدن و کارخانه‌هایمان از جمله بهترین فرصت‌ها برای سرمایه‌گذاری طرف‌های خارجی است.


ایران قصد دارد در قالب اجرای بخشی از سند توسعه خود در بخش صنعت ظرفیت تولید آلومینیوم خود را تا سال ۲۰۲۵ از ۴۵۰ هزار تن فعلی به ۱.۵ میلیون تن در سال افزایش دهد. برای رسیدن به این هدف ایران باید منابع خارجی جدیدی برای واردات بوکسیت (سنگ آلومینیوم) پیدا کند.


کرباسیان تأکید کرد: در حال حاضر ایران در حال مذاکره با تولیدکنندگان بوکسیت در استرالیا و برزیل است و طی دو ماه آینده در یک مناقصه بین‌المللی فروش بوکسیت با یک شریک گینه‌ای شرکت خواهد کرد.


وی ادامه داد: در کنار مذاکره با شرکت‌های استرالیایی و برزیلی در حال مذاکره با چند شرکت گینه‌ای و  جمهوری دومنیکن هستیم. ایران همچنین قصد دارد ظرفیت تولید کاتد مس خود را به ۸۰۰ هزار تن در سال تا پایان ۲۰۲۵ افزایش دهد.


معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: اقدامات دولت ترامپ نمی‌تواند موانعی بر سر راه سرمایه‌گذاری در ایران ایجاد کند.


کرباسیان در این خصوص گفت: این توافقنامه از سوی سازمان ملل تأیید شده و چراغ سبزی برای همکاری شرکت‌ها با ایران است. ما به این توافق پایبندیم و تنها ترامپ است که از این توافق ناراضی است.


 


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *