×

بررسی ابعاد فقهی اوراق وکالت در کمیته فقهی

 • کد نوشته: 1398
 • ۲۵ شهریور ۱۳۹۶
 • ۰
 • یک کارشناس بورسی از بررسی ابعاد فقهی اوراق وکالت در کمیته فقهی سازمان بورس خبرداد.

  بررسی ابعاد فقهی اوراق وکالت در کمیته فقهی
 • به گزارش پایگاه خبری “بااقتصاد”  به نقل از سنا، در اوراق وکالت، سرمایه‌گذاران با خرید این اوراق، منابع مالی خود را جهت سرمایه‌گذاری در حوزه یا حوزه‌های مشخصی در اختیار نهادی قرار می‌دهند و این نهاد، وکیل آن‌ها در سرمایه‌گذاری خواهد بود.


  بعد از تجمیع منابع، وکیل به وکالت از سرمایه‌گذاران در حوزه یا حوزه‌های مشخصی سرمایه گذاری می‌کند و سرمایه‌گذاران، مطابق نسبتی که در ابتدا میان ارکان توافق می‌شود، از سود حاصل از سرمایه‌گذاری برخوردار خواهند شد.


  کارشناس مسوول مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی سازمان بورس و اوراق بهادار، از بررسی ابعاد فقهی اوراق «وکالت» در کمیته فقهی این سازمان خبر داد.


  مجید پیره گفت: به تازگی الگوی جدیدی از اوراق بهادار اسلامی به نام اوراق وکالت در دستور کار کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار قرار گرفت که از اهمیت و ظرفیت قابل توجهی برخوردار است.


  وی با بیان اینکه اوراق وکالت یکی از انواع صکوک محسوب می شود، افزود: قرار است ابعاد فقهی و الگوی اولیه انتشار این اوراق برای استفاده در بازار سرمایه ایران در جلسه آتی کمیته فقهی مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد.


  به گفته پیره، اوراق وکالت، در بورس‌های اسلامی دنیا سابقه انتشار قابل توجهی دارد و بیش از دو دهه است که در بورس‌های اسلامی دنیا به مرحله اجرا و بهره برداری رسیده است.


  کارشناس مسوول مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: مطابق آمارهایی که توسط نهادهای بین المللی مالی- اسلامی در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ منتشر شده، اوراق وکالت از لحاظ حجم انتشار در رتبه‌های بسیار خوبی قرار دارد.


  وی افزود: این اوراق در برخی از این سال‌ها در رتبه دوم و در برخی از سال‌ها در رتبه سوم بوده و اخیراً در بورس‌های اسلامی دنیا مورد توجه قرار گرفته است.


  خاطرنشان می شود: در اوراق وکالت، سرمایه‌گذاران با خرید این اوراق، منابع مالی خود را جهت سرمایه‌گذاری در حوزه یا حوزه های مشخصی در اختیار نهادی قرار می‌دهند و این نهاد، وکیل آن ها در سرمایه‌گذاری خواهد بود. بعد از تجمیع منابع، وکیل به وکالت از سرمایه گذاران در حوزه یا حوزه‌های مشخصی سرمایه‌گذاری می‌کند و سرمایه گذاران، مطابق نسبتی که در ابتدا میان ارکان توافق می‌شود، از سود حاصل از سرمایه‌گذاری برخوردار خواهند شد.


  وی در انتها تأکید کرد، جزئیات مصوبه کمیته فقهی و الگوی انتشار اوراق وکالت بعد از تنظیم مصوبه این کمیته اطلاع رسانی خواهد شد.


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *