رکوردشکنی پیش‌فروش خودروی خارجی با سایت مسدود


به گزارش پایگاه خبری «با اقتصاد» به نقل از تسنیم، بر اساس آمارهای تجارت خارجی کشور در ۷ ماهه نخست سال جاری ۲۴ هزار خودرو با حجم موتور ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی سی به ارزش ۶۲۵ میلیون دلار وارد کشور شده است. واردات این نوع خودرو به لحاظ تعداد با رشد ۱۰ هزار عددی و به لحاظ ارزش با رشد ۵۴ درصدی مواجه شده است.


بر اساس این جدول، در مدت مذکور حدود ۱۵ هزار خودرو با حجم موتور  ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سی سی وارد کشور شده است که به لحاظ ارزش با افت ۱درصدی مواجه شده است. ارزش واردات این نوع خودروها بیش از ۴۰۰ میلیون دلار بوده است.


گفتنی است؛ مجموع ارزش وارداتی این دو قلم خودرو نیز بیش از ۱ میلیارد دلار است.


به این ترتیب مجموع خودروهای وارداتی مذکور حدود ۴۰ هزار خودرو بوده که با احتساب خودروهای هیبریدی این رقم به ۴۸۶۶۷  عدد افزایش خواهد یافت.


در حال حاضر چندین ماه از بسته بودن سایت ثبت سفارش میگذرد و بر اساس اخباری که پیش از این از سوی تسنیم منتشر شده بود حدود ۷۰۰۰ خودرو نیز در گمرکات اجرایی دپو شده است.


دستورالعمل دی ماه سال ۱۳۹۵ جهانگیری با هدف کنترل واردات خودرو ارائه شد، اما در حال حاضر با وجود بسته بودن سایت ثبت سفارش برای همه واردکنندگان خودرو نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۱۰ هزار دستگاه افزایش پیدا کرده است.


نکته جالب توجه آنکه با وجود افزایش واردات، قیمت خودرو با رشد قابل توجه رو به رو شده است. اگر افزایش قیمت خودرو به دلیل افزایش رانت و انحصار باشد باید دولت به این موضوع ورود کند.


در حال حاضر اخباری از عدم خرید خودروی فرسوده یا گواهی اسقاط از سوی برخی نمایندگی‌ها نیز به گوش می‌رسد که علامت مناسبی برای بازار نیست. سوالی که در اینجا وجود دارد این است چگونه پیش فروش با وجود عدم دسترسی به ثبت سفارش در حال انجام است، به نظر میرسد این اقدامات با هدف فشار به وزارت صنعت است.


 


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *