زنگنه: توتال آغاز به کار کرد


به گزارش پایگاه خبری «با اقتصادا» به نقل از مهر، بیژن زنگنه، وزیر نفت در حاشیه مراسم معرفی مرضیه شاهدایی، قائم مقام جدید وزیر نفت و همچنین رضا نوروززاده، مدیرعامل جدید شرکت ملی پتروشیمی، با بیان اینکه خسارت ایجاد شده در چاه ۱۴۷ رگ سفید سوخت دکل حفاری و سوخت نفت روزانه را در بر می گیرد، گفت: آتش سوزی پالایشگاه تهران به جز فوت ۸ تن از کارکنان این پالایشگاه خسارت ناچیزی داشته است. 


وی ادامه داد: روند انجام تفاهم نامه‌ای که بین وزارت نفت و شرکت گازپروم به منظور مطالعه میدان‌های گازی کیش، فرزاد A و B و میدان پارس شمالی به امضا رسید، ادامه داد. البته این شرکت فرصت بیشتری از وزارت نفت درخواست کرد و ما این فرصت را به آنها دادیم.


این مقام مسوول با اشاره به اینکه حفاری در دریای خزر دشوار و گران است، افزود:هیچ کس در قسمت عمیق خزر کاری را شروع نکرده که بخشی از آن به دلیل اختلاف در بخش حفاری و بخشی دیگر به دلیل اکتشاف است. این در حالی است که برای توسعه نفت خزر به تازگی سه تفاهم‌نامه با لوک‌ اویل، روس نفت و یک شرکت نروژی امضا کردیم.


این عضو کابینه دولت دوازدهم درباره اینکه آیا این تهدیدهای دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا قراردادهای منعقد شده بین ایران و شرکت های خارجی را تحت تاثیر قرار می‌دهد نیز گفت: اقدام آمریکا یک جانبه‌گرایی بوده و بعید است که اتفاقی برای قراردادهایی که منعقد شده رخ بدهد. این در حالی است که در حال حاضر توتال کار خود را در فاز ۱۱ پارس جنوبی آغاز کرده است.


وزیر نفت در ادامه درباره آخرین وضعیت مهار چاه دچار آتش‌سوزی شده در منطقه رگ سفید گفت: از دو مسیر بالا و پایین جهت خاموش کردن چاه وارد عملیات شده‌ایم که از مسیر پایین باید دو حلقه چاه حفاری شود و در کل یک ماه و نیم زمان می‌برد که آتش مهار شود. گفتنی است که برای مهار آتش‌سوزی نیازی به شرکت‌های خارجی نداریم.


 


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *