×

توافق برای ارسال ناظران به استان ادلب سوریه

 • کد نوشته: 1402
 • ۲۵ شهریور ۱۳۹۶
 • ۰
 • سه کشور روسیه، ایران و ترکیه در مذاکرات سه‌جانبه آستانه به عنوان بخشی از طرح گسترده مناطق کاهش تنش در سوریه، بر سر ارسال ناظران به استان ادلب توافق کردند.

  توافق برای ارسال ناظران به استان ادلب سوریه
 • به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از رویترز، سه کشور روسیه، ایران و ترکیه ناظرانی را در منطقه کاهش تنش در شمال ناحیه ادلب سوریه که توسط شبه‌نظامیان اسلام‌گرا کنترل می‌شود، خواهند فرستاد.


  این حرکت بخشی از طرح گسترده‌تر روسیه، ایران و ترکیه در راستای ایجاد چهار منطقه کاهش تنش در بخش‌های مختلف سوریه است و این در حالی است که این ایده به عنوان طرح تقسیم کشور نقد قرار گرفته است.


  در حالی که این سه کشور بعد از ماهها مذاکره این توافق را یک حرکت رو به جلو توصیف می‌کنند، مسکو، تهران و آنکارا جزئیات بسیار کمی درباره توافق صورت گرفته در آستانه اعلام کردند و عنوان کردند بعضی موضوعات هنوز هم باید مورد بررسی قرار بگیرند.


  این سه کشور طرح انتقاد تقسیم کشور را رد می‌کنند و عنوان کردند که طرح آرایش نیروها در مناطق کاهش تنش صرفاً طرحی موقتی است، اگر چه می‌توان این طرح را بعد از توافق شش‌ماهه نیز تمدید کرد.


  بثینه شعبان مشاور بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه، عنوان کرد که تلاش‌ها برای تقسیم سوریه شکست خورده است و تصریح کرد دولت در تلاش است تا کل کشور را دوباره یکپارچه کند که این شامل ادلب و سایر مناطق نیز می‌شود.


  وزیر خارجه ترکیه و دیپلمات‌های ایرانی و روسی که مذاکرات سه‌گانه در آستانه را برگزار کردند روز جمعه عنوان کردند که ناظران در «مناطق امن» و در مرز منطقه کاهش تنش ادلب مستقر می‌شوند.


  وزیر خارجه ترکیه در جملاتی اظهار داشت که مأموریت ناظران جلوگیری از برخورد بین ارتش سوریه و نیروهای اپوزیسیون و نیز هرگونه تلاش برای نقض آتش‌بس است».


  آلکساندر لافرنتیف، مذاکره روسی در مذاکرات سه جانبه عنوان داشت که هر کدام از کشورها ۵۰۰ ناظر را به ادلب می‌فرستند و نیروهای روسیه به عنوان پشتیبانان نظامی در آنجا حضور خواهد داشت.


  استان ادلب در شمال غربی سوریه و در مرز با ترکیه قرار دارد که توسط شورشیانی کنترل می‌شود کعه قبلا توسط جبه‌النصره که شاخه القاعده در سوریه است، هدایت می‌شدند. 


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *