×

۴۸۰ مورد کشف قاچاق انسان/ کاهش فساد با دستاوردهای الکترونیکی شدن فرآیندهای گمرکی

 • کد نوشته: 1404
 • ۲۵ شهریور ۱۳۹۶
 • ۰
 • سرپرست گمرک ایران از فراهم شدن شفافیت در مصارف ارزی کشور خبر داد و گفت: با استقرار دستگاه‌های ایکس ری، ۴۸۰ مورد قاچاق انسان در گمرکات کشف شد.

  ۴۸۰ مورد کشف قاچاق انسان/ کاهش فساد با دستاوردهای الکترونیکی شدن فرآیندهای گمرکی
 • به گزارش پایگاه خبری “بااقتصاد” به نقل از مهر، فرود عسگری با اعلام اینکه مصارف ارزی کشور در تجارت خارجی شفاف شد، از ۴۸۰ مورد کشف قاچاق انسان توسط گمرک خبر داد و گفت: ۲۴۴ سازمان در روند صدور مجوزهای واردات دخیل هستند.


  سرپرست گمرک ایران با اشاره به اینکه روند افتخارات گمرک ایران در سال‌های اخیر با معرفی گمرک به عنوان سازمان برتر در جشنواره شهید رجایی تکمیل شد، افزود: استقرار پروژه گمرک الکترونیک یکی از محورهای ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی بود که در این زمینه گمرک جزو دستگاه های برتر انتخاب شد و این افتخارات علاوه بر رتبه نخست گمرک ایران در مبارزه با مواد مخدر و رتبه دوم در مبارزه با تخلفات و قاچاق کالا در دنیا به شمار می رود.


  عسگری به استقرار ۱۲ دستگاه ایکس ری کامیونی در گمرکات اشاره کرد و گفت: تعداد دستگاه های ایکس ری کامیونی گمرک در دولت یازدهم سه برابر شد و ۱۹ دستگاه دیگر در دست خرید است که البته تعدادی از این دستگاه ها خریداری شده و در حال نصب است.


  وی افزود: با تجهیز گمرک به این دستگاه ها ۳۰۰ تن پیش ساز مخدرهای صنعتی و ۵۳۶ کیلو هرویین کشف شد که سبب شد مقام نخست را در کشف مواد مخدر از نهادهای بین المللی کسب کنیم.


  سرپرست گمرک ایران ۴۸۰ مورد کشف قاچاق انسان که فقط ۵۰ مورد آن مربوط به مرز بازرگان است را از دیگر دستاوردهای استقرار دستگاه های ایکس ری در گمرکات کشور برشمرد.


  وی تصریح کرد: یکی از دستاوردهای الکترونیکی شدن فرآیندهای گمرکی، کاهش فساد بود زیرا دیگر صاحب کالا نمی داند چه کارشناسی مسئول رسیدگی به پرونده او است؛ امروز کارشناسان به طور سیستمی برای رسیدگی به پرونده ها انتخاب می شوند که نتیجه آن جلوگیری از روبرو شدن ذینفع و کارشناس گمرک است. ممکن است پرونده اظهارنامه شخصی در گمرک بوشهر باشد اما کارشناسی در بازرگان مسئول رسیدگی به آن شود؛ در نتیجه این کار سطح علمی کارشناسان گمرک نیز ارتقا می یابد زیرا باید تسلط کاملی بر همه مقررات، کنوانسیون ها و بخشنامه ها داشته باشند.


  عسگری ایجاد دروازه مشترک مرزی با برخی کشورها را از دیگر دستاوردهای این سامانه برشمرد و گفت: امروز این دروازه مشترک با کشورهای آذربایجان، ارمنستان و ترکمنستان ایجاد شده تا کامیون ها بدون توقف در مرزها عبور و مرور کنند و توسعه پنجره واحد مجازی در سطح بین الملل جزو برنامه های راهبردی گمرک به شمار می رود.


  وی ادامه داد: حدود ۲۴ سازمان در فرآیند صدور مجوز برای واردات کالا دخیل هستند و یکی از نقاط عطف سامانه جامع گمرکی این بود که همه در قالب پنجره واحد تجارت فرامرزی گرد هم آمدند و صدور مجوز همه آنها الکترونیکی شد.


  وی گفت: امروز می توان به طور دقیق اعلام کرد که صدور مجوز و اخذ نظر کارشناسی دستگاه های اجرایی برای ورود یک کالا به کشور چه مدت زمانی در چه سازمانی زمان می برد و یا فرآیند کار در کدام دستگاه متوقف شده است. یکی از معایب شیوه سنتی این بود که نظرات صاحب کالا در فرآیندهای گمرکی ثبت نمی شد، اما در سامانه جدید تجار امکان گفتگوی مجازی یافته اند و حتی می توان محتوای گفتگوی خود با گمرک را برای پیگیری به تمام مراجع رسیدگی به اختلافات گمرکی ارایه کنند.


  سرپرست گمرک ایران از شفافیت در مصارف ارزی کشور به عنوان یکی دیگر از دستاوردهای سامانه جامع گمرکی نام برد و گفت: با ارتباطی که بین گمرک، بانک مرکزی و شبکه بانکی ایجاد شده، می توان منشاء ارز را شناسایی کرد.


  عسگری تاکید کرد: در این فرآیند کالاهای وارده از محل اعتبار اسنادی و… و. علاوه بر مشخص شدن محل تامین ارز، این امکان وجود دارد که ارزهایی که از سایر منابع تامین شده اند، شناسایی شود که اطلاعات آن به بانک مرکزی ارسال می شود تا مصارف ارزی کشور برای مدیریت بهتر مشخص باشد.


  وی گفت: امروز یک بانک اطلاعاتی بزرگ از تجار ایرانی، میزان واردات و صادرات در اختیار داریم که می توان هر نوع اطلاعاتی را به سرعت از آن استخراج کرد و به طور هوشمند مدیریت ریسک را انجام داد.


  عسگری، دقیق تر شدن عملیات حسابداری و اعمال نرخ های حمایتی دولت در واردات برخی کالاها را دیگر دستاورد پیاده سازی پنجره واحد تجارت فرامرزی در دولت برشمرد و گفت: در سال ۱۳۹۲ در مجموع ۵۰ میلیارد دلار واردات داشتیم که ۸۶ هزار میلیارد ریال حقوق گمرکی از آن اخذ شد.


  سرپرست گمرک ایران افزود: در سال ۱۳۹۵ و با وجود اینکه میزان واردات به ۴۴ میلیارد دلار کاهش یافت، درآمد گمرکی کشور به ۱۸۱ هزار میلیارد ریال رسید که البته روند افزایشی درآمدهای گمرکی در سال جاری هم ادامه دارد.


  وی افزود: پارسال گمرک توانست در حوزه وصول عوارض برای دستگاه های مختلف ۱۳ هزار میلیارد ریال دریافت کند که نسبت به سال قبل از آن رشد ۳۸ درصدی برخوردار است. به گفته عسگری، در زمینه مالیات بر ارزش افزوده نیز گمرک پارسال توانست ۱۰۰ هزار میلیارد ریال اخذ کند که رشد ۳۰ درصدی را نسبت به سال ۱۳۹۴ نشان می دهد.


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *