از دو سامانه مبارزه با پولشویی بانک ملت رونمایی شد


به گزارش پایگاه خبری «با اقتصاد» به نقل از ایبِنا، هادی اخلاقی فیض آثار در جلسه رونمایی و معرفی نرم افزارهای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم با تاکید بر این نکته که فعالیت در سطح بین المللی نیازمند پایش و کنترل جدی فعالیت‌ها است، اظهار کرد: از گذشته دور بانک ملت روی مقولاتی مثل مبارزه با پولشویی تمرکز داشته است.


وی با بیان این نکته که بانک ملت ۲۰ درصد تعاملات مالی نظام بانکی کشور را عهده دار است، افزود: حداقل ۳۴ درصد تراکنش‌های نظام بانکی در حوزه خدمات غیرحضوری به این بانک اختصاص دارد و تعداد زیادی از مشتریان در این بانک حساب افتتاح کرده اند.


اخلاقی با اشاره به هشدارهایی که از نهادهای بیرونی مبنی بر تمایل عده‌ای برای لطمه زدن به این بانک داده می‌شود، گفت: لطمه زدن به بانک ملت، به کل نظام بانکی کشور تسری پیدا می‌کند به همین دلیل باید تمام تلاش خود را به کار بگیریم که این هویت و برند مرغوب را حفظ و مراقبت کنیم.


وی بر لزوم داشتن حساسیت زیاد روی حوزه امنیت تاکید کرد و ادامه داد: باید روی حوزه امنیت و بحث‌های مربوط به حفظ آبرو و حیثیت بانک در سطح بین المللی تمرکز کنیم. اخلاقی با اشاره به پرونده خسارت انگلیس، خاطرنشان کرد: حجم کاری که در یک و نیم سال گذشته برای یک دادگاه بین المللی صورت گرفته در تاریخ ایران بی سابقه است.


مدیرعامل بانک ملت با تاکید بر ضرورت استفاده از تجارب بین المللی به عنوان یک فرصت، تصریح کرد: ادبیاتی در سطح ملی و فراملی و بین المللی شکل گرفته، ابزارهایی به وجود آمده و ساز و کارهایی معنا و مفهوم پیدا کرده که این ساز و کارها برای ما بسیار کاربرد دارد.


به گفته وی، اگر به درستی در این حوزه قدم بر داریم برای ما هویت ساز خواهد بود و می‌تواند نگاه بیرونی را نسبت به ما مستحکم کند.


علیرضا لگزایی؛ قائم مقام مدیرعامل بانک ملت نیز در این جلسه گفت: این کار جدید است و بسیاری از همکاران در این زمینه ابهام دارند ولی همکاری صمیمانه‌ای با نهادهای متولی در این زمینه وجود دارد و پیشرفتی که حاصل شده ناشی از حمایت‌های حاکمیتی از کارکنان بانک بوده است.


وی با بیان این نکته که براساس تاکید مدیرعامل، تمام منابع و امکانات بانک در حوزه فناوری اطلاعات و شرکت بهسازان برای مبارزه با پولشویی بسیج شده‌اند، تاکید کرد: این موضوع یک تکلیف است که وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و هم نظام آن را تکلیف کرده، ضمن اینکه ماهیت حرفه‌ای بانک هم ایجاب می‌کند که به این مقوله توجه ویژه نشان دهد.


لگزایی با تاکید بر این نکته که باید به موضوع مبارزه با پولشویی در تمام ارتباطات خود هم در سطح بین المللی و هم جامعه مشتریان داخل کشور توجه کنیم، گفت: فعالیت بانک ملت در ارتباط با مبارزه با پولشویی در رتبه بندی و  انتخاب آن به عنوان بانک عامل تاثیر می گذارد.


قئم مقام بانک ملت به فعالیت‌های بانک در حوزه مبارزه با پولشویی و تعیین تکلیف مشتریان، احراز هویت KYC و موارد امنیتی و همچنین صدور کد اعتبار سنجی برای تحویل کارت به مشتریان و اصالت آدرس مشتریان اشاره کرد و افزود: اقدامات انجام شده به پشتوانه زیرساخت های نصب شده در مجموعه شرکت‌های فناوری اطلاعات بانک است که از قبل روی آنها سرمایه گذاری شده و قدرت مانور بالایی را فراهم می کند.


احمدآبادی؛ رییس مرکز اطلاعات مالی و مبارزه با پولشویی وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز از بانک ملت تجلیل کرد و با بیان این نکته که خوشبختانه بانک ملت در زمینه مبارزه با پولشویی پیشرو است و پیشرفت‌های خوبی در این بانک حاصل شده، گفت: این پیشرفت‌ها نباید متوقف شود؛ گرچه اقدامات مثبت و تاثیرگذار است، اما هنوز تا رسیدن به حد مطلوب فاصله دارد.


وی با بیان این نکته که بانک ملت از ابزارهای به روز و استاندارد استفاده می‌کند و چارچوب‌های خوبی را تدوین کرده است، تاکید کرد: می توان بانک ملت را به عنوان یک الگو و نمونه خوب به بقیه بازیگران حوزه بانکی و غیربانکی معرفی کرد.


رییس مرکز اطلاعات مالی و مبارزه با پولشویی وزارت اقتصاد تاکید کرد: بحث مبارزه با پولشویی نه تنها بحث بین المللی مهمی است بلکه یک نیاز داخلی است که گزارش‌ها و ارزیابی‌های آن برای مدیریت بانک موثر است. کیان رییس اداره مبارزه با پولشویی بانک مرکزی نیز گفت: در بانک ملت اقدامات خوبی در زمینه مبارزه با پولشویی انجام شده است و ما در بانک مرکزی، تعامل مطلوبی با این بانک داریم.


وی با اشاره به این نکته که شبکه بانکی کشور در زمینه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریست مشکلی ندارد، تصریح کرد: اقدامات بانک ملت کمک خواهد کرد تا بقیه بانک‌ها نیز از این الگو استفاده کنند.


بختیاری، مدیر مبارزه با پول شویی بانک ملت نیز با ارایه گزارشی از اهم اقدامات صورت گرفته در زمینه مبارزه با پولشویی اظهار کرد: خدا رو شاکریم که توانستیم انتظارات را برآورده کنیم و در همین راستا، تمام تلاش خود را برای ارتقای جایگاه بانک ملت به صورتی هدفمند و برنامه محور ادامه خواهیم داد.


در این جلسه دو سامانه AML (سامانه جامع مبارزه با پولشویی) و RBA (سامانه جامع رتبه بندی مشتریان از منظر ریسک پولشویی) رونمایی و ویژگی‌های آن‌ها برای حاضران تشریح شد.


 


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *