شرکت های بورسی ارزان ارزشگذاری شده اند


به گزارش پایگاه خبری “بااقتصاد” به نقل از ایرنا، حمیدرضا مهرآور کارشناس بازار سرمایه بیان داشت: در بسیاری از منابع علم مالی، بازار سرمایه شریان، نبض، دماسنج و قلب اقتصاد کشور نامیده می شود؛ یکی از دلایل اعطای این لقب این است که بسیاری از شرکت های مهم این بازار در اقتصاد کشور فعال بوده و تنوع شرکت های پذیرفته شده به گونه ای است که وضعیت اقتصاد را همین شرکت ها رقم می زنند.


این کارشناس بازار سرمایه با بیان این که یکی از شاخص های بررسی سلامت بازار سرمایه، نسبت ارزش بازار بورس به تولید ناخالص داخلی کشور است، افزود: این نسبت که در دنیا به (Stock Market Capitalization To GDP Ratio) معروف است، وضعیت بازار سرمایه را نسبت به اقتصاد کشور نشان می دهد. 


مهرآور اضافه کرد: این شاخص را که « وارن بافت» سرمایه گذار مشهور بورس ابداع کرده (این نسبت در دنیا به Buffett Indicator شناخته می شود) نشان می دهد چه مقدار از تولید ناخالص داخلی کشور توسط بورس آن کشور نمایندگی می شود. 


این کارشناس اقتصادی و مالی ادامه داد: البته تحلیل گران در دنیا اعلام می کنند که هر گاه این نسبت بزرگتر از یک باشد نشان دهنده ارزشگذاری زیاد بازار سرمایه و طبیعتا نسبت های کوچکتر از یک نشان دهنده «زیر ارزش بازار بودن» بورس های کشور است. 


وی گفت: به عنوان مثال، در آمریکا مجموع ارزش بازار شرکت های پذیرفته شده در بورس های اوراق بهادار ۲۶ هزار و ۷۶۴ میلیارد دلار است که ۱.۳۷ برابر رقم جی.دی.پی (GDP ) این کشور است. 


مهرآور افزود: در کشورمان مجموع ارزش بازار بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران که همه شرکت های پذیرفته شده در بازار سرمایه را شامل می شوند معادل ۴۱۰ هزار میلیارد تومان و به عبارتی اندکی بالاتر از ۱۰۰ میلیارد دلار است که این رقم حدود یک چهارم تولید ناخالص ملی کشور است. 


وی خاطر نشان کرد: مقایسه این ۲ شاخص در ۲ کشور نشان می دهد هم ارزشگذاری شرکت های بورسی ارزان صورت گرفته و همچنین هنوز همه شرکت های مهم و بزرگ کشورمان وارد بازار سرمایه نشدند.


این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: همچنین این شاخص نشان می دهد که اقتصاد کشورمان می بایست به سمت عمق بخشیدن بیشتر در بازار سرمایه حرکت کند.


به گزارش ایرنا، بانک مرکزی، میزان جی.دی.پی ایران در سال ۱۳۹۵ را ۱۲ هزار و ۷۲۳ هزار میلیارد ریال برآورد کرده است.


جایگاه بازار سرمایه در اقتصاد کشور به تدریج در حال افزایش است به طوری که ارزش معاملات بازار سرمایه از یک میلیون و ۹۶ هزار میلیارد ریال در سال ۹۱ به یک میلیون و ۹۰۲ هزار میلیارد ریال در سال ۹۵ رسیده است که رشدی ۷۴ درصدی را نشان می دهد.


ارزش معاملات بورس در ۶ ماه نخست سال ۱۳۹۶ حدود ۸۸۱ هزار میلیارد ریال بوده است


 


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *