نماگر بازار سهام به مرز شکستن سقف تاریخی رسید


 


به گزارش پایگاه خبری “بااقتصاد”، شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز ۱۴ آبان ماه ۹۶ با افزایش ۳۶ واحدی روی رقم ۸۷ هزار و ۹۰۵ واحد ایستاد.شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۵۴ واحدی عدد ۱۷ هزار و ۶۱۶ واحد را به نمایش گذاشت.شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۱۰۸ واحدی به رقم  ۹۴ هزار و ۷۹۰ واحد دست یافت.شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش ۳۰ واحدی به رقم  ۶۱ هزار و ۴۹۰ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۳۷۳ واحدی عدد  ۱۹۲ هزار و ۲۲۰  واحد را به نمایش گذاشت.


امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با کاهش دو واحدی روی رقم ۹۷۲ واحد ایستاد.


براساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد ایران خودرو با ۴۵ واحد، هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس با ۳۸ واحد و گروه مپنا با ۱۹ واحد افزایش بیشترین تاثیرمثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.


در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت های پالایش نفت اصفهان با ۳۴ واحد، پالایش نفت بندر عباس و ملی صنایع مس ایران هر یک تا ۳۳ واحد و پالایش نفت تهران با ۲۱ واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند.


 ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۱۶۱ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۶۸۱ میلیون سهم  و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۴ هزار و ۹۵  نوبت داد و ستد بود.


طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های سرمایه‌گذاری سپه، قند نقش جهان، کاشی پارس از سوی ناظر بازار سهام متوقف و در مقابل، نماد معاملاتی شرکت‌های قند ارومیه، پتروشیمی فارابی، حق تقدم خرید سهام ملی مس ایران و واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های قابل معامله گنجینه آینده روشن بازگشایی شدند. 


امروز در بازار ۲ بورس تهران که به معاملات درون‌گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد بیش از ۲۱ میلیون سهم گسترش نفت و گاز پارسان به ارزش کمتر از ۵ میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده این سهم روبه‌رو بود. در ایرانسفو نیز ۲۰ میلیون سهم به ارزش بیش از ۱۱ میلیارد تومان میان سهامداران عمده این سهم منتقل شد. 


براساس این گزارش، امروز بورس تهران در حالی شاهد معاملاتی متعادل بود که معامله‌گران اغلب حقیقی بازار سهام هم‌زمان با معاملات درون‌گروهی و کد به کد در نمادهایی همچون ذوب‌آهن اصفهان، سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی و سایپا شاهد پیشرو شدن گروه خودرویی‌ها به رهبری ایران‌خودرو بود. 


انتشار گزارش‌های عملکردی با اهمیت شش ماهه اغلب شرکت‌های بورسی در کنار تلاش شاخص کل بورس تهران برای شکستن سقف تاریخی ۸۹ هزار واحدی باعث شده تا معامله‌گران بازار سهام، خود را برای روزهای شوکه‌کننده در بازار سهام آماده کنند. 


این در حالی است که نوسان قیمت‌ها در بازارهای جهانی و انتظار برای افزایش نرخ ارز، اصلی‌ترین متغیرهای بنیادی اثرگذار بر بورس تهران است. 


با این همه، تصمیم برای کوتاه کردن دوره تسویه معاملات اعتباری از سه روز به یک روز، سرعت فروش سهام و خروج نقدینگی از بازار را به گمان برخی فعالان بازار سرمایه افزایش داده است. 


امروز بازار سهام بازاری پرتحرک و متعادل بود که به رهبری گروه خودرویی‌ها شاهد سبزپوش شدن نمادگرهای منتخب بازار بودند. بازاری که همچنان برای خرید تک سهم‌ها و شرکت‌های برخوردار از سرمایه پایین اقبال نشان می‌دهد. 


 


 


منبع:فارس


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *