تقویت بازار مبادله بازار غیررسمی را کمرنگ می کند


فرشاد حیدری با بیان اینکه بازار غیررسمی تاریک‌خانه‌ای است که اگر شفاف نشود از اتفاقات بازار ارز غافل می‌شویم، گفت: بازار غیررسمی بستری برای خرید کالای قاچاق و خروج سرمایه است، البته نقشی در مدیریت دارایی مردم نیز دارد. در این شرایط مرکز مبادله می‌تواند با پوشش نیازهای واقعی، ثبت عملیات و ایجاد شفافیت تا حدود زیادی بازار غیررسمی را کمرنگ‌ کند.

وی افزود: کمرنگ کردن بازار غیر رسمی باید به تدریج و با شناخت کافی از این بازار صورت بگیرد به نحوی که تعیین قیمت در مرکز مبادله تبدیل به مرجع شده و ارز عمده واردات کشور از این مرکز تامین شود که در نهایت می‌تواند بازار غیر رسمی را به حاشیه ببرد. البته سایر دستگاه‌ها باید در کنار بانک مرکزی به محدودسازی بازار غیررسمی کمک کنند.

رییس موسسه عالی آموزش بانکداری همچنین اظهار داشت: مدتی است که موضوع مبادله با همسایه‌ها و ایجاد تبادلات ارزی با پول‌های ملی مطرح شده که در دوران ریاست جدید بانک مرکزی این موضوع در حال اجرا شدن است، مبادله با همسایه‌ها روی تجارت خارجی کشور اثری مثبت دارد که بسترهای آن مانند ثبات در ریال فراهم شده است.

حیدری در پاسخ به این پرسش که «چرا همچون سالیان قبل با نزدیک شدن به سال نو میلادی شاهد تغییرات قابل توجه نرخ ارز نبودیم؟»، توضیح داد: شرکت‌هایی که با طرف خارجی معامله دارند در پایان سال باید تسویه حساب کنند؛ بنابراین در ماه دسامبر تقاضا برای ارز بیشتر می‌شود برای همین در سال‌های گذشته معمولا در آبان و آذر ماه شاهد افزایش نرخ ارز بودیم که امسال تقریبا این نرخ افزایش نداشت؛ بنابراین نشان می‌دهد بانک مرکزی بر بازار تسلط پیدا کرده و سیاست تثبیت جواب داده است.

وی افزود: با شرایطی که بانک مرکزی ایجاد کرده فعالان اقتصادی توانستند ارز مورد نیاز خود را تأمین و تسویه حساب‌های بین المللی را انجام دهند؛ در نتیجه امیدواریم با سیاستی که بانک مرکزی در پیش گرفته تامین ارز فعالان اقتصادی با سرعت تأمین شود.

رییس موسسه عالی آموزش بانکداری تاکید کرد: در کشور ظرفیت‌های خالی بسیاری وجود دارد، استفاده از این ظرفیت‌ها به رشد اقتصادی کمک می‌کند. در دولت سیزدهم سیاست‌هایی مانند دایر کردن واحدهای تعطیل و تأمین سرمایه در گردش واحدهای موجود باعث استفاده از ظرفیت‌های خالی واحدهای تولیدی شده که روی بهبود وضعیت اشتغال و رشد اقتصادی اثر مثبت می‌گذارد.

حیدری همچنین گفت: سیاست تثبیت توانست یک امنیت خاطر ایجاد کند که این امنیت یکی از دلایل رشد اقتصادی به حساب می‌آید. در گذشته نوسانات عمده و شوک‌های ارزی موجب نگرانی فعالان اقتصادی شده بود، ولی در یک سال گذشته اطمینان خاطری برای مردم ایجاد شد، که با این روند شاهد رشد اقتصادی در سال‌های آینده خواهیم بود


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *