همکاری بلند مدت با بورس هند منوط به ایجاد زیر ساخت لازم برای خرید کالا


 


به گزارش پایگاه خبری “بااقتصاد”، چند روز پیش تفاهم نامه همکاری میان بورس کالای ایران و بورس کالایی و مشتقه ملی هند در حاشیه کیش اینوکس ۲۰۱۷۷ در حالی  به امضا رسید که برای نخستین بار یک هزار تن قیر تولیدی شرکت نفت جی از طریق وب سرویسی که مقدمه راه اندازی سکوی مشترک معاملاتی بین دو بورس است، مورد مبادله قرار گرفت.


در همین رابطه حامد سلطانی نژاد در خصوص جزییات بیشتر این تفاهم  نامه اظهار داشت:  پیرو مذاکرات سازمان بورس و اوراق بهادار  ایران با سازمان بورس هند در مورد همکاری‌های فی ما بین در واقع محتمل‌ترین و بهترین راه برای همکاری،  حوزه کالایی مد نظر قرار گرفت؛ به هر حال در حوزه تجارت کالا حجم فعالیت خوبی داریم اما این حوزه  از یک چالش‌هایی همچون کیفیت کالا، ارتباط مستقیم تولید کنندگان هندی با مصرف کنندگان ایرانی و بالعکس  رنج می‌برد.


مدیرعامل بورس کالای ایران افزود: دولت هند بودجه کلانی را برای پروژه‌های ساختمانی زیادی به‌ویژه اماکن عمومی،  ساخت راه و حمل و نقل در بورس هند  اختصاص داده که  به قیر و محصولات ساختمانی جزء ضروریات و نیاز مبرم این کشور است.


این مقام مسئول با تاکید بر این‌که ایران در حوزه قیر جزء  صادر کنندگان برتر محسوب می‌شود، تصریح کرد: یکی از بازارهای ما را  هند تشکیل می‌دهد، البته یکسری واسطه‌های غیر ضروری وجود دارند که تجارت را دست‌خوش تحول می‌کنند؛  از این رو  ورود بورس کالا  کمیت و کیفیت محصول را تضمین  و سبب همکاری بلند مدت تهران و دهلی نو در این عرصه خواهد شد.


وی در پایان خاطرنشان کرد: البته شروع این همکاری نیازمند زمان است  تا بتوانیم زیر ساخت‌های لازم  را برای خرید کالا را  فراهم کنیم  و با خالص سازی حساب‌ها بتوانیم حداقل جابه‌جایی پول را  برای دو کشور  داشته باشیم.


 


منبع:اقتصادآنلاین


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *