تجربه اثر معکوس تشدید تحریم‌ها بر بازار سهام


 


به گزارش پایگاه خبری “بااقتصاد” ؛ نخستین نرم افزار الگوریتمی سنجش گردش نقدینگی در بازار سهام با حضور جمعی از کارشناسان و مدیران بازار سرمایه رونمایی شد.


بهادر شمس،مدیر عامل شرکت کارگزاری در نشست خبری که به این منظور برگزار شد، اظهار داشت: در حال حاضر بازار سهام با حجم معاملات پایین روبرو است و این در حالی است که شاخص کل بورس وضعیت مناسبی را تجربه می کند بطوریکه انتظار می رود طی ماه های آینده سقف تاریخی شاخص کل بورس شکسته شود . تحلیل ها نیز نشان می دهد بزودی سقف ۸۹ هزار واحدی شاخص حتی با وجود بازگشایی نماد معاملاتی بانک ها شکسته خواهد شد.


مدیر عامل شرکت کارگزاری آرمان تدبیر نقش جهان با بیان اینکه متغییرهای مختلفی باعث جذاب شدن بازار سهام ایران شده گفت: انتظار می رود کاهش نرخ سود بانکی که باعث کاهش جذابیت سپرده گذاری در بانک ها برای صاحبان نقدینگی شده و باعث گرایش سرمایه‌گذاران به سمت بازار سهام خواهد شد.


وی در برابر این پرسش که آیا بازار سرمایه ایران برای جذب سرمایه خارجی جذابیت لازم را دارد ، گفت: نسبت قیمت بر درآمدی بازار سهام ایران بسیار پایین تر از بازار های منطقه است،اما برخی ریسک‌های سیاسی از جمله تحریم یا فشار های سیاسی هر سرمایه گذاری را دچار تردید می کند با این همه می بینیم که بطور محدود گرایش سرمایه گذاران خارجی به بازار سرمایه ایران در حال رخ دادن است،هر چند که تعداد خارجی‌ها زیاد نیست.


شمس افزود: شاید تحریم ها در اقتصاد کلان اثر گذار باشند اما در بازار سرمایه اثرات آنها کمی متفاوت تراست. کما اینکه در سال های ۹۰ و ۹۱ قطعنامه های متعددی صادر شد اما بازار سهام روند متفاوتی را طی کرد و بسیار جذاب تر شد و حتی تغییرات در بازار ارز به سودآوری شرکت ها و رقابت آنها در بازار برای فروش محصولات کمک کرد که افزایش سوداوری را نیز در پی داشت. از این رو الزاماً تشدید تحریم های یکطرفه برخی  قدرت های غربی باعث نخواهد شد که دورنمای بازار دچار نااطمینانی شود.


وی درباره کارکردهای نرم افزار الگوریتمی سنجش گردش نقدینگی در بازار سهام نیز گفت: این نرم افزار با پردازشگری قدرتمند داده‌های بازار سهام تحت عنوان متاویو امکان رصد چرخش نقدینگی در بازار سهام را برای نخستین بار برای عموم ذی نفعان بازار سرمایه فراهم آورده است.


شمس با بیان اینکه نرم افزار دیده‌بان هوشمند بازار سرمایه برای رصد رخدادها میان سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی بازار سهام که گاهی در میان اعداد و ارقام پنهان می‌شوند می تواند مورد استفاده متولیان بازار سرمایه و عموم سرمایه گذاران قرار گیرد، افزود: شاید در بازار سهام کوچکی مثل امارات که ۶۰ شرکت در آن حضور دارند یافتن این موارد چندان دشوار نباشد اما در بورس ایران که بیش از ۵۰۰ نماد معاملاتی وجود دارد نیاز به چنین امکانی همواره احساس می شود.


این مقام مسئول با اشاره به اینکه نرم افزار متاویو دانش بنیان و در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی است،گفت:هیچ نمونه خارجی برای این خدمت تا کنون در بازار سرمایه مشاهده نشده و از روز نخست بر اساس نیاز بازار سهام ایران طراحی شده و کاملا بومی کشور ایران است.


وی از بکارگیری نیروهای متخصص داخلی برای تولید این نرم افزار خبر داد.


در ادامه این جلسه میثم مقدم ، تحلیلگر و کارشناس بازار سرمایه با اشاره به کارکرد های نرم افزار دانش بنیان رصد چرخش نقدینگی در بازار سهام ایران گفت: متاویو نرم افزاری رایگان با رویکرد الگوریتم است که برای کمک به معاملات فعالان بازار سرمایه به‌ویژه تحلیلگران تکنیکال طراحی شده است.


وی افزود: این نرم افزار به تحلیل گران کمک می کند تا همواره تمامی سهم های بازار را بر مبنای سیستم معاملاتی خود با دقت بیشتری رصد کنند.


استفاده از این نرم افزار به هیچ وجه نیازمند دانش برنامه نویسی و کد نویسی نبوده و با پردازشگر قدرتمند خود چشم هوشمند هر سرمایه گذاری در رصد بازار سرمایه خواهد بود.


مقدم با اشاره به کارکرد های این نرم افزار افزود: برخورداری از اندیکاتورها و اسیلاتورها در این نرم افزار هر کاربری را قادر خواهد ساخت تا هر گونه الگوریتم که با سیستم معاملاتی کاربر سازگار است را با ترکیب ابزارهای موجود و در زمان های مختلف نوشته شود.


وی تصریح کرد: ارزیابی جریان های نقدینگی هوشمند در انواع سهام و بهبنه سازی سیستم معاملاتی در کنار طراحی الگوریتم های نامحدود ،کاهش هزینه زمانی و ارزیابی وضعیت سهام همه شرکت ها از جمله ویژگی های این نرم افزار دانش بنیان برای رصد چرخش نقدینگی در بازار سهام کشور است.


 


 


منبع:فارس


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *