نماد معاملاتی ۱۹ بانک در انتظار بازگشایی در بازار سهام


به گزارش پایگاه خبری “بااقتصاد” صنعت بانک به عنوان یکی از گروه های با ارزش در بورس از گذشته تا به امروز مورد توجه سهامداران در تالار شیشه ای قرار داشته است. نگاهی به آمارهای موجود نشان می دهد که گروه بانکی ها با توجه به ظرفیت های بالقوه در بازدهی و سود، در چند سال اخیر به دلیل توقف نمادها، با افت ارزش و قیمت سهام مواجه شده اند که در این میان سهامداران این صنعت در بورس مشکل نقدشوندگی سهام را تجربه کرده اند.


دلایل اصلی توقف نمادها


البته از سویی دیگر دلایل طولانی شدن توقف نمادها، رعایت استاندارد IFRS است که به عنوان یکی از شروط اصلی بازگشایی نماد بانکی ها از سوی سازمان بورس و البته بانک مرکزی اعلام شده، این امر برگزاری مجمع و البته شفاف سازی صورت های مالی را مدنظر قرار داده است.


توقف ۸ نماد در بورس


این گزارش می افزاید، در حال حاضر در بورس ۸ نماد «بانک صادرات، پارسیان، پاسارگاد، پست بانک، تجارت، سینا، کارآفرین و اقتصاد نوین» متوقف است و نماد بانک صادرات به دلیل برگزاری مجمع عمومی سالیانه از ۲۹ تیر ۹۵ عنوان طولانی ترین توقف نماد را از آن خود کرده است.


افزون بر این، نماد بانک پارسیان با توقف از ۱۵ آبان ۹۵ و بانک پاسارگاد با توقف از ۲ آذر ۹۵ به علت شفاف سازی، در رده های دوم و سوم طولانی ترین توقف معاملاتی گروه بانکی های بورس را در اختیار دارند که تا به امروز اتفاق تازه تری برای آنها رخ نداده است.


در مقابل بر اساس آخرین آمارها در حال حاضر تنها خرید و فروش سهام ۲ نماد بانک های «ملت و انصار» در معاملات بورس مجاز است و سهامداران  این دو بانک می تواند به راحتی به خرید و فروش سهام خود در بازار سهام اقدام کنند.


۱۱ نماد متوقف در فرابورس


بر اساس این گزارش، اوضاع توقف نماد بانکی ها در فرابورس نیز حاکی است در حال حاضر نماد ۱۱ بانک در این بازار متوقف است که نماد بانک ایران زمین با توقف ۳۰ ماهه از ۲۸ اردیبهشت ۹۴ عنوان طولانی ترین توقف را از آن خود کرده است.


در عین حال ۵ نماد بانکی دیگر «سرمایه، دی، شهر، گردشکری و رسالت» از سال ۹۵ معامله سهام آن ها در فرابورس متوقف شده که دلایلی همانند «عدم دریافت اطلاعات، برگزاری مجمع و شفاف سازی» علت این اتفاق بوده است.


گفتنی است، وضعیت سایر نمادهای متوقف شده بانک ها در فرابورس نشان می دهد که ۵ نماد بانک های «خاورمیانه، سامان، قوامین، آینده و موسسه اعتباری ملل» نیز از ابتدای سال جاری به دلیل «برگزاری مجمع و ارائه صورت های مالی» متوقف شده که تا اصلاح نشدن این موارد، گشایش نماد برای این شرکت ها صورت نمی گیرد.


لازم به ذکر است که در بین نمادهای بانکی بازار فرابورس تنها نماد معاملاتی بانک حکمت ایرانیان باز است و داد و ستد سهام از سوی سهامداران در این نماد صورت می گیرد.


 


 


منبع:ایبنا


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *