شاخص در سایه معاملات کم حجم بورس،۱۰۲ واحد افت کرد


به گزارش پایگاه خبری “بااقتصاد” ، نخستین روز معاملاتی بورس پس از پایان تعطیلات اربعین، کم حجم و کم رمق بود که نشان دهنده احتیاط فعالان بازار سرمایه است.


در معاملات امروز ۴۹۷ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش یک هزار و ۱۷۷ میلیارد ریال در ۴۵ هزار و ۱۹۹ نوبت خرید و فروش شد.


بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان دهنده اغلب شاخص هاست، بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، ۳۲ واحد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، ۱۱ واحد افت کرد.


شاخص قیمت (هم وزن) که بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است، هشت واحد و شاخص آزاد شناور که بیانگر آن بخش از سهام شرکت هاست که قابل معامله در بورس باشد، ۱۲۲ واحد پایین آمد.


شاخص بازار اول که به شرکت هایی اختصاص دارد که از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور شرایط بهتری دارند، ۱۴۳ واحد پایین آمد، اما شاخص بازار دوم بورس ۱۶۰ واحد بالا رفت.


گروه خودرو در معاملات امروز صدرنشین بورس شد. در این گروه ۱۰۸ میلیون سهم به ارزش ۱۳۷ میلیارد ریال داد و ستد شد.


گروه فلزات اساسی به ارزش ۱۲۱ میلیارد ریال و فرآورده های نفتی به ارزش ۹۲ میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص داد. در رده چهارم، گروه کانی های فلزی با معاملاتی به ارزش ۷۴ میلیارد ریال جای گرفت. گروه شیمیایی با معاملاتی به ارزش ۶۴ میلیارد ریال رده پنجم را از آن خود کرد.


نمادهای فولاد (فولاد مبارکه)، فملی (ملی صنایع مس) و رمپنا (مپنا) در معاملات امروز بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشته و آن را پایین کشیدند، اما فارس (هلدینگ خلیج فارس)، شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، شپنا (پالایش نفت اصفهان) و وخاور (بانک خاورمیانه) بیشترین تاثیر مثبت را داشتند.


منبع:ایرنا


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *