سایه سنگین معاملات کد به کد در بازار سهام


 


به گزارش پایگاه خبری “بااقتصاد”، شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز یکشنبه ۲۱ آبان ماه ۹۶ با کاهش ۵۰ واحدی روی رقم ۸۷ هزار و ۷۴۴ واحد ایستاد.


شاخص کل هم ‌وزن اما با کاهش ۱۹واحدی عدد ۱۷ هزار و ۵۱۲ واحد را به نمایش گذاشت.شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش ۱۱۴ واحدی به رقم  ۹۴ هزار و ۴۱۹ واحد دست یافت.شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش ۴۳ واحدی به رقم ۶۱ هزار و ۲۹۴ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش ۶۸ واحدی عدد ۱۹۲ هزار و ۳۱۶ واحد را به نمایش گذاشت.


امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با  افزایش ۶ واحدی روی رقم ۹۸۹ واحد ایستاد.


براساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد پالایش نفت اصفهان با ۲۲ واحد، گروه مپنا با ۲۱ واحد و هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس با ۱۵ واحد افزایش بیشترین تاثیرمثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.


در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی گروه سایپا با ۲۷ واحد، ملی صنایع مس ایران با ۱۸ واحد و پتروشیمی مبین با ۱۳ واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند.


، ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۱۳۰ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۵۱۶ میلیون سهم  و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۸ هزار و  ۵۴۷ نوبت داد و ستد بود.


طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های موتوژن، پاکسان از سوی ناظر بازار سهام متوقف و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های زرین معدن آسیا، سرمایه‌گذاری جامی و حق تقدم خرید سهام سرمایه‌گذاری توسعه شهری توس‌گستر بازگشایی شدند. 


امروز در بازار۲ بورس تهران که به معاملات درون‌گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد ۳۰ میلیون سهم بازار سهام به ارزش کمتر از ۶ میلیارد تومان کد به کد شد. 


در نماد پالایش نفت اصفهان نیز ۱۵ میلیون سهم به ارزش بیش از ۵ میلیارد تومان کد به کد شد. 


همچنین ۱۲ میلیون سهم ملی صنایع مس ایران به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان با معاملات انتقالی از سوی سهامدار عمده همراه شد و در پالایش نفت تهران نیز ۹.۵ میلیون سهم به ارزش ۳.۵ میلیارد تومان کد به کد شد. 


در فولاد مبارکه اصفهان اما ۷ میلیون سهم به ارزش ۱.۵ میلیارد تومان با معاملات کد به کد همراه بود. 


همین وضعیت در سرمایه گذاری دارویی تأمین با کد به کد شدن ۵ میلیون سهم به ارزش ۲.۵ میلیارد تومان تکرار شد. 


همچنین ۵ میلیون سهم گروه مپنا به ارزش کمتر از ۴ میلیارد تومان با معاملات انتقالی از سوی سهامدار عمده روبه‌رو شد. اندکی بیش از ۵ میلیون سهم پتروشیمی مبین به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان با معاملات انتقالی مواجه بود. 


در عین حال ۵ میلیون واحد سرمایه‌گذاری صندوق قابل معامله امین یکم فردا به ارزش ۵۰۰ میلیون تومان کد به کد شد و درنهایت اندکی بیش از ۴ میلیون سهم پالایش نفت بندرعباس به ارزش ۲.۵ میلیارد تومان با معاملات کد به کد از سوی سهامدار عمده مواجه شد. 


براساس این گزارش امروز بورس تهران در حالی معاملاتی کم حجم و متعادل را در اغلب نمادهای معاملاتی به نظاره نشست که خرید سهام در تالار شیشه‌ای این روزها از مد افتاده است، جدای از معاملات کد به کد و درون‌گروهی حامیان نظارتی بازار سهام در صندوق‌های توسعه و تثبیت بازار سرمایه، بررسی وضعیت کنونی تالار شیشه‌ای نشان می‌دهد که اغلب معامله‌گران در انتظار پدیدار شدن روزنه‌ای از دورنمای اقتصاد سیاسی ایران، نیم‌نگاهی به دخل و خرج دولت در بودجه سال آینده دارد. 


در این میان، وضعیت اقتصاد چین و بحرانی‌ شدن بانک‌های این کشور هم‌زمان با تکاپوی اژدهای زرد برای مبنا شدن یوآن به جای دلار دوباره معادلات «بهشت امن» را برای سرمایه‌گذاران بر هم زده است. 


انتظارها برای نوسان دوباره فلزات اساسی تا قبل از پایان سال میلادی جاری در کنار احتمال ارائه بودجه‌های خوش‌بینانه در سال مالی ۹۷ باعث شده تا شاخص بورس تهران برای عبور از سقف تاریخی ۸۹ هزار واحدی با اما و اگرهای مختلفی مواجه باشد، هر چند که تشنگی بورس تهران برای جذب نقدینگی این روزها همه فعالان این بازار را متوجه خود کرده است. 


از سوی دیگر، تلاش دولت برای جبران بدهی‌های جاری خود از طریق انتشار اوراق خزانه و بدهی به باور اغلب آگاهان باعث خشکاندن چشمه‌های امید در بازار سهام شده است. 


 


منبع:فارس


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *