فرمان خودرویی‌ها به سمت بازار سهام چرخید


 


به گزارش پایگاه خبری “بااقتصاد” ، شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز دوشنبه ۲۲ آبان ماه ۹۶ با افزایش ۸۷ واحدی روی رقم ۸۷ هزار و ۸۳۲ واحد ایستاد.


شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۹ واحدی عدد ۱۷ هزار و ۵۲۱ واحد را به نمایش گذاشت.شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۱۳۵ واحدی به رقم  ۹۴ هزار و ۵۵۵ واحد دست یافت.شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۸۱ واحدی به رقم ۶۱ هزار و ۳۷۵ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۸۶ واحدی عدد  ۱۹۲ هزار و ۴۰۱ واحد را به نمایش گذاشت.


امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با کاهش یک واحدی روی رقم ۹۸۷ واحد ایستاد.


براساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد فولاد مبارکه با ۷۸ واحد، پالایش نفت اصفهان با ۲۵ واحد و پارس خودرو با ۱۷ واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.


در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی فولاد خوزستان با ۱۵ واحد، سرمایه گذاری غدیر با ۱۰ واحد و پتروشیمی پردیس با ۹ واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند.


ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۱۹۷ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۸۹۱ میلیون سهم  و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۰ هزار و  ۱۶۶ نوبت داد و ستد بود.


طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های سیمان شمال، نیروکلر، داروسازی جابربن حیان، حق‌تقدم خرید سهام مارگارین، سرمایه‌گذاری وثوق امین، بازرگانی و تولیدی مرجان‌کار، از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های داروسازی تهران دارو، پتروشیمی پردیس، لیزینگ خودروی غدیر و قند ارومیه متوقف شدند. 


امروز در بازار۲ بورس تهران که به معاملات درون‌گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد، کمتر از ۱۴۷ میلیون سهم سرمایه‌گذاری غدیر به ارزش بیش از ۱۷.۵ میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده مواجه بود. در فولاد مبارکه اصفهان نیز ۵۳ میلیون سهم به ارزش بیش از ۱۲ میلیارد تومان کد به کد شد. 


همچنین کمتر از ۴۹ میلیون سهم بانک خاورمیانه به ارزش کمتر از ۹ میلیارد تومان به کدهای درون‌گروهی سهامدار عمده انتقال یافت و ۴۰ میلیون سهم ملی صنایع مس ایران به ارزش ۷ میلیارد تومان کد به کد شد. 


همچنین ۲۰ میلیون سهم پتروشیمی شازند به ارزش بیش از ۵ میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده مواجه شد. 


در پتروشیمی مبین نیز امروز ۲۰ میلیون سهم به ارزش بیش از ۸ میلیارد تومان کد به کد شد و در پتروشیمی پردیس نیز تعداد ۱۰ میلیون سهم به ارزش کمتر از ۷ میلیارد تومان کد به کد شد. 


همچنین ۱۰ میلیون سهم مخابرات ایران به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان به کدهای درون‌گروهی سهامدار عمده انتقال یافت. 


بیش از ۸ میلیون سهم پالایش نفت اصفهان به ارزش ۳ میلیارد تومان کد به کد شد. 


همچین ۷.۵ میلیون سهم ایران‌ترانسفو به ارزش بیش از ۴ میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده مواجه بود. 


در معدنی و صنعتی گل گهر بیش از ۷ میلیون سهم به ارزش کمتر از ۲ میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده همراه شد. 


همچنین اندکی بیش از ۷ میلیون سهم بیمه دانا به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان کد به کد شد و در کالسیمین ۷ میلیون سهم به ارزش بیش از ۳ میلیارد تومان کد به کد شد. 


همچنین اندکی بیش از ۵ میلیون سهم پالایش نفت بندرعباس به ارزش بیش از ۳ میلیارد تومان کد به کد شد. 


همین وضعیت در سرمایه گذاری دارویی تأمین با کد به کد شدن ۵ میلیون سهم به ارزش ۲.۵ میلیارد تومان ادامه یافت و در پتروشیمی جم نیز ۳ میلیون سهم به ارزش ۲.۵ میلیارد تومان کد به کد شد. 


درنهایت امروز ۲.۵ میلیون سهم ارتباطات سیار ایران به ارزش کمتر از ۴.۵ میلیارد تومان میان سهامداران عمده با معاملات انتقالی روبه‌رو بود.


براساس این گزارش امروز بازار سهام درحالی با تقویت تقاضا در برابر عرضه سهام به پیشرانی خودرویی‌ها و البته گروه فلزات اساسی روبه‌رو بود که وضعیت کلی بازار سهام حاکی از تداوم معاملات کد به کد و درون‌گروهی حقوقی‌ها و سهامداران عمده گروه‌های شاخص‌ساز بازار است. 


با این همه بازار سهام همچنان برای بهبود ترسیم دورنمایی واضح‌تر از اقتصاد سیاسی ایران، چشم به تابلوی معاملات دماسنج اقتصاد کلان ایران دوخته است. 


منبع:فارس


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *