×

بانک‌ها در پنج ماهه امسال ۱۷.۴ درصد بیشتر تسهیلات دادند/ ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه

 • کد نوشته: 1470
 • ۲۶ شهریور ۱۳۹۶
 • ۰
 • تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی پنج ماهه نخست امسال به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۲۰۸۲.۴هزار میلیارد ریال بوده که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۳۰۸.۸ هزار میلیارد ریال معادل ۱۷.۴ درصد افزایش داشته است.

  بانک‌ها در پنج ماهه امسال ۱۷.۴ درصد بیشتر تسهیلات دادند/ ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه
 •  به گزارش پایگاه خبری ” با اقتصاد” به نقل از بانک مرکزی، هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخش‌های اقتصادی طی پنج ماهه امسال نشان می دهد سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در تمام بخش‌های اقتصادی در این مدت ۱۳۳۴.۶ هزار میلیارد ریال (معادل ۶۴.۱ درصد کل تسهیلات پرداختی) است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۱۳۴.۷ هزار میلیارد ریال معادل ۱۱.۲ درصد افزایش داشته است.


  سهم تسهیلات پرداختی بابت تامین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن نیز در پنج ماهه سال جاری معادل ۵۳۷.۵ هزار میلیارد ریال بوده که حاکی از تخصیص ۴۰.۳ درصدی از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش تمام بخش‌های اقتصادی (مبلغ ۱۳۳۴.۶ هزار میلیارد ریال) است.


  همچنین از ۶۲۷.۷ هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۸۵.۶ درصد آن (مبلغ ۵۳۷.۵هزار میلیارد ریال) در تامین سرمایه در گردش پرداخت شده که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.


  همچنین در این مدت تعداد ۱۰۴ هزار و ۴۷۹ فقره تسهیلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره ۶ میلیارد و ۷ میلیون ریال پرداخت شده که بیشتر از میانگین پرداختی سایر بخش‌هاست. همچنین در بخش خدمات تعداد ۱ میلیون و ۷۹۲ هزار و ۸۵۹ فقره تسهیلات با میانگین پرداخت هر فقره ۴۷۳ میلیون ریال پرداخت شده است.


  قابل تأکید است همچنان باید در تداوم مسیر جاری ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود.


  بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم در تامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه‌ای کرد.


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *