×

برنامه‌ ملی ایجاد اشتغال ۳۰ هزار میلیارد تومانی

 • کد نوشته: 1522
 • ۲۶ شهریور ۱۳۹۶
 • ۰
 • دستگاه‌های دولتی و سازمان برنامه بودجه قصد دارند با یک همکاری چند جانبه دو طرح ملی ایجاد اشتغال با تامین مال حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان را اجرا کند.

  برنامه‌ ملی ایجاد اشتغال ۳۰ هزار میلیارد تومانی
 • به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، امروز یکشنبه سازمان برنامه و بودجه میزبان مسئولان ارشد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بانک مرکزی، صندوق توسعه ملی و برخی بانک‌ها بود و طی آن در مورد طرح اجرای دو برنامه ملی ایجاد اشتغال توافقاتی انجام شد. براین اساس برنامه ایجاد اشتغال روستایی و عشایری و همچنین برنامه فراگیر اشتغال سال جاری در دستور کار قرار گرفت.


  در این طرح براساس دستور رییس کل بانک مرکزی حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان برای اشتغال فراگیر به بانک‌ها ابلاغ شده و آن طور که پورمحمدی – معاون امور تولیدی سازمان برنامه و بودجه – تاکید می‌کند بهتر است سریع‌تر به شعب بانک‌ها در سراسر کشور ابلاغ شده و در دستور کار قرار گیرد. همچنین قرار است تا دو واحد درصد از نرخ سود متعلق به این تسهیلات به صورت یارانه تامین مالی شود.


  همچنین در طرح ایجاد اشتغال روستایی و عشایری حدود ۱.۵ میلیارد دلار با پیشنهاد دولت به مجلس شورای اسلامی و تصویبی که انجام شد از سوی صندوق توسعه ملی برداشت می‌شود که رقمی معادل پنج هزار میلیارد تومان بوده و در بانک‌ها و صندوق‌ها سپرده گذاری شده و به صورت قرض‌الحسنه و با سود صفر درصد خواهد بود. همچنین معادل این مبلغ را قرار است بانک‌ها و دستگاه‌ها تامین کرده که در مجموع به حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد.


  در رابطه با سود این تسهیلات دراین بخش نیز با توجه به این که در حال حاضر سود بانک‌ها ۱۸ درصد بوده و سود منابع که قرار است از طریق صندوق توسعه ملی برداشت شود به صورت قرض‌الحسنه و با سود صفر درصد خواهد بود در مجموع سود متوسطی حدود ۹ درصد را در بر می‌گیرد.


  آن طور که پورمحمدی اعلام کرد: با توجه به تاکیدی که مجلس شورای اسلامی سود صندوق توسعه ملی را حدود شش درصد تاکید کرده است، بنابراین برای کاهش نرخ ۹ درصدی باید منابع حدود سه درصد ارزان‌تر ارائه شود که این نیز بررسی و و انجام خواهد شد.


  براساس توضیحات معاون امور تولیدی سازمان برنامه و بودجه ۵۰ درصد از منابع پیش بینی شده در مناطق روستایی و عشایری توزیع شده و ۵۰ درصد باقی مانده به طور رقابتی و هر جایی که عملکرد مناسب تری داشته باشند به آن اختصاص پیدا می‌کند، اما در مجموع این تسهیلات در طرح اشتغال روستایی و عشایری مربوط به مناطق با جمعیت کمتر از ۱۰ هزار نفر خواهد بود.


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *