×

احداث پنج مجتمع پتروشیمی در منطقه ماهشهر / تولید ۱۳ محصول جدید پتروشیمی

 • کد نوشته: 1540
 • ۲۶ شهریور ۱۳۹۶
 • ۰
 • با حمایت و برنامه ریزی شرکت ملی صنایع پتروشیمی در طول اجرای برنامه ششم توسعه، ۱۳ محصول جدید پتروشیمی تولید و عرضه خواهد شد.

  احداث پنج مجتمع پتروشیمی در منطقه ماهشهر / تولید ۱۳ محصول جدید پتروشیمی
 • به گزارش پایگاه خبری ” بااقتصاد” به نقل از شانا، بیژن زنگنه، وزیر نفت در هفته دولت امسال با تاکید بر این که توسعه صنعت پتروشیمی تنها تولید محصولاتی همچون اوره، آمونیاک، متانول، اتیلن، پلی‌اتیلن سبک و سنگین خطی نیست، تاکید کرد: در طول فعالیت دولت دوازدهم با تکمیل زنجیره‌های ارزش به دنبال تحقق دومین جهش توسعه صنعت پتروشیمی کشور هستیم.


  تکمیل زنجیره‌های ارزش و تولید گریدهای جدید محصولات پتروشیمی و پلیمری ۲ محور اصلی مذاکرات شرکت ملی صنایع پتروشیمی با شرکت‌های بزرگ بین‌المللی همچون توتال، تکنیپ و ایرلیکوئید فرانسه، باسف و لینده آلمان، میتسوئی و سوجیتس ژاپن، هالدو تاپسوی دانمارک و … در طول دوران پسابرجام بوده است.


  بر اساس این سیاست کلی، شرکت ملی صنایع پتروشیمی قصد دارد که با استفاده از ورود فناوری، دانش فنی و لایسنس‌های جدید جهان در صنایع پتروشیمی زمینه متنوع کردن سبد تولید محصولات پتروشیمی و پلیمری را در ایران فراهم کند که در این صورت با پر شدن شکاف میان صنایع بالادستی و میان دستی، امکان تامین خوراک بیشتر برای صنایع تکمیلی پتروشیمی در کشور فراهم خواهد شد.


  یکی از راهبردهای در دست اجرا برای تحقق برنامه متنوع سازی سبد تولید محصولات پتروشیمی ایران، تکمیل زنجیره ارزش پروپان و بوتان است به طوری‌که پس از افزایش ظرفیت تولید واحدهای ان جی ال موجود و راه اندازی فازهای جدید پارس جنوبی کشور با یک ظرفیت مازاد تولید گاز مایع شامل پروپان و بوتان روبه‌رو می‌شود.


  از سوی دیگر پیش بینی می‌شود با بهره برداری پنج فاز جدید پارس جنوبی تا سال آینده از یک سو و ساخت و راه اندازی طرح‌های جدید ان جی ال از طرف دیگر به ظرفیت مازاد تولید گاز مایع کشور افزوده شود که این ظرفیت مازاد خوراک مطمئنی برای ساخت و بهره برداری واحدهای جدید صنعت پتروشیمی با اولویت تکمیل زنجیره ارزش خواهد بود.


  در شرایط کنونی مجوزهایی برای احداث پنج مجتمع پتروشیمی در منطقه ماهشهر با هدف تکمیل زنجیره ارزش پروپان و بوتان صادر شده که پیش بینی می‌شود با بهره برداری از این پنج مجتمع جدید پتروشیمیایی در طول اجرای برنامه ششم توسعه دست کم ۱۳ محصول جدید پلیمری و پتروشیمی در ایران تولید و عرضه شود.


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *