×

برگزاری همه‌پرسی، عملی خصمانه علیه کل مردم عراق است

 • کد نوشته: 1544
 • ۲۶ شهریور ۱۳۹۶
 • ۰
 • حیدرالعبادی نخست‌وزیر عراق در مصاحبه با آسوشیتدپرس بعد از تأکید بر غیرقانونی بودن همه‌پرسی استقلال کردستان، اظهار کرد: همه‌پرسی استقلال کردستان عملی خصمانه علیه کل مردم عراق است.

  برگزاری همه‌پرسی، عملی خصمانه علیه کل مردم عراق است
 • به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از نیویورک تایمز، حیدرالعبادی نخست‌وزیر عراق در مصاحبه روز شنبه خود با آسوشیتدپرس عنوان کرد: در صورتی که همه‌پرسی استقلال کردستان به خشونت کشیده شود، بغداد مداخله نظامی  می‌کند.


  نخست‌وزیر عراق خاطرنشان کرد اگر مردم عراق با استفاده از نیرویی خارج از قانون، مورد تهدید واقع شوند، عراق از نیروی نظامی برای جلوگیری از این امر استفاده می‌کند.


  اقلیم کردستان قرار است در ۲۵ سپتامبر همه‌پرسی استقلال خود را در سه منطقه تحت کنترل اقلیم و نیز مناطق مورد منازعه برگزار کند. مناطق مورد منازعه در کنترل اقلیم کردستان قرار دارند، اما بغداد می‌گوید که این مناطق متعلق به دولت مرکزی عراق است.


  العبادی در این مصاحبه خاطرنشان کرد: «اگر شما قانون اساسی، مرزهای عراق و مرزهای اقلیم را به چالش بکشید این یک دعوت عمومی از کشورهای منطقه برای به چالش کشیدن مرزهای عراق است که باعث ایجاد یک تنش خطرناک می‌شود».


  رهبران اقلیم کردستان گفته‌اند که آن‌ها امید دارند که برگزاری همه‌پرسی، بغداد را به سمت مذاکره برای استقلال کردستان سوق دهد. اما العبادی عنوان کرد: چنین مذاکراتی با برگزاری همه‌پرسی، بسیار پیچیده و دشوار می‌شود.


  العبادی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه «در صورت برگزاری همه‌پرسی مذاکرات بسیار دشوار و سخت خواهد شد»، اضافه کرد: «من به هیچ عنوان راه‌های مذاکره را نمی‌بندم و مذاکره در هر صورتی امکان‌پذیر است».


  برگزاری همه‌پرسی کردستان با مخالفت قدرت‌های منطقه‌ای و ایالات متحده قرار گرفته‌ است. در بیانیه‌ای که شب جمعه توسط کاخ سفید منتشر شد، از رهبران اقلیم خواسته شد که همه‌پرسی را برگزار نکنند  و وارد مذاکرات جدی با بغداد شوند».


  العبادی در پاسخ به این سؤال که آیا او استقلال کردستان را به رسمیت می‌شناسد یا خیر، بیان کرد: این امر مسئله‌ شخصی من نیست بلکه موضوعی مربوط «قانون» است.


  در همین راستا نخست‌وزیر عراق گفت: «اگر آنها می‌خواهند که در این مسیر حرکت کنند، جهت عدول از قانون  اساسی گام برمی‌دارند. «در این حالت همه ما باید از مسیر پارلمان و همه‌پرسی کل مردم عراق عبور کنیم».


  العبادی در انتها اضافه کرد «فکر می‌کنم آنهایی که فقط مردم کرد را به رأ‌گیری دعوت می‌کنند، عملی خصمانه علیه کل مردم عراق انجام می‌دهند». 


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *